Perşembe, Haziran 13, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaMobil CihazlarAndroid 11’in Yeni Geliştirici Versiyonunda Kullanıcı Saklılığını Artıracak Bir Özellik Bulunuyor

Android 11’in Yeni Geliştirici Versiyonunda Kullanıcı Saklılığını Artıracak Bir Özellik Bulunuyor

Teknoloji devi Google, önümüzdeki aylarda ulaşıma açılacak Android 11’in 3. geliştirici önizlemesini geçtiğimiz günlerde yayınlamıştı. Bir evvelki versiyona mukayeseyle pek çok farklılığın yer aldığı bu versiyonun neler sunduğunu buradaki yazımızda sizlere aktarmıştık. Şimdiyse bir geliştirici, en aktüel versiyonda uygulama izinlerinin otomatik olarak iptal edildiğini tespit etti.

Bu özellikle beraber işletim sistemi, bir zamandır kullanılmayan uygulamaları tespit edip bu uygulamaların izinlerini otomatik olarak iptal edebilecek. Kullanıcı saklılığını artırmak için planlanmış bunun gibi önizleme özelliklerinin son versiyonda yer almayacağını unutmamanız gerektiğini belirtelim çünkü Google, Android 11’i ulusa sarih bir biçimde paylaşmadan evvel özellikte birtakım farklılıklar yapabilir veya tamamen kaldırabilir.

Yeni özellik, birkaç ay kullanılmayan uygulamaların izinlerini otomatik olarak iptal ediyor:

Android 11 3. geliştirici önizlemesi

Şu anda 3. geliştirici önizlemesinde aygıta yüklenen her uygulamanın ayarlarında ‘otomatik iptal izinleri’ yer alıyor. Bu özelliği açmak için genel bir ayar bulunmuyor ve zannedilen olarak kapalı gidişatta geliyor. Özelliği faal hâle getirmek içinse ayarlardan ‘Uygulama İzinleri’ sekmesine gitmek ve her uygulama için teker teker ‘İzinleri Otomatik Olarak İptal Et’ alternatifini açmak gerekiyor.

Bu özelliği faal hâle getirdiğinizde Android, uygulama birkaç ay süresince kullanılmazsa bu uygulamanın izinlerini otomatik olarak iptal edebilecek. Bu noktada özelliğin faal hâle getirildiği uygulama, izinlerin iptalini aktifleştirmek için gereken zaman süresince kullanılmazsa sadece bazı izinler hepsi değil otomatik olarak kaldırılacak.

Yeni özelliğin noksan kaldığı bazı noktalar mevcut:

Android 11

Geliştiricilerin yeni özelliği tenkit ettiği birkaç haklı nokta bulunuyor. Bu noktaların başındaysa özelliğin, her uygulama için tek tek etkinleştirme lüzumu geliyor. Böyle bir gidişatta çoğu Android kullanıcısı, muhtemelen bu özelliğin farkına dahi varmayacaktır. İkinci olarak Google’ın belirlediği zaman aralığı da geliştiricilerin tenkit ettiği bir öbür nokta.

Son tenkide gelecek olursak özellik, sadece bazı izinleri kaldırıyor. Bu gidişatsa kullanıcı saklılığının bütün olarak sağlanmadığı anlamına geliyor. Yazımızı noktalamadan evvel özelliğin şimdilik geliştirme düzeyinde olduğunu, Google’ın Android 11’le beraber bu özelliği daha işlevsel hâle getirebileceğini tekerrürden anımsatalım.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla