Perşembe, Haziran 13, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaMobil CihazlarMobil UygulamaAndroid 14'ün ilk geliştirici ön izlemesi kullanıma sunuldu

Android 14’ün ilk geliştirici ön izlemesi kullanıma sunuldu

Android 13 çıkalı ancak altı ay oldu ve Android 12’nin pazar payı hala aynı seviyeye gelmedi, ancak Google şimdiden Android 14’ün temellerini atıyor. Google’ın bir sonraki mobil işletim sisteminin ilk önizlemesini duyuran açıklaması, artan bir odaklanmaya işaret ediyor birden fazla form faktörü ve eski yazılımla ilgili kayda değer değişiklikler hakkında.

Android geliştiricileri başlayabilir test yapmak Google olarak şimdi Android 14 piyasaya sürülmüş bu haftaki ilk önizlemesi. Telefon test cihazları, Google Pixel 7 Pro, Pixel 7, Pixel 6a, Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 5 veya Pixel 4a’ya (5G) bir sistem görüntüsü göndererek başlayabilir. Şirket, tabletler ve katlanabilir cihazlar gibi diğer cihazları test etmek için Android Emulator’ı önerir.

Google, Android 14 ile tablet ve katlanabilir desteği iyileştirme yönünde büyük bir adım atıyor. yayınlanan çoklu rehberler geliştiricilerin uygulamalarını çeşitli konularda optimize etmelerine yardımcı olmak için ekran boyutlarıyön değiştiren daha büyük ekranlar ve görüntüler dahil.

Bu çabanın bir kısmı çoklu görev içerir. Google, geliştiricilere uygulama pencerelerini yeniden boyutlandırılabilir yapmalarını tavsiye ederek, aşağıdaki gibi özellikleri destekler: bölünmüş ekran ve çoklu pencere. Google olmuştur iyileştirme şirket içi uygulamalarının en azından geçen yıldan bu yana daha büyük ekranlarda nasıl çalıştığı.

Bir önemli değiştirmek kullanıcıların ve geliştiricilerin gözlemlemesi gereken şey, Android 14’ün en azından Android 6.0’ı desteklemeyen uygulamaları yüklemeyeceğidir. İşletim sisteminin 2015’teki tanıtımından bu yana güncellenmemiş uygulamalar hiç yüklenmez.

Google’ın zaten yaptığı gibi, önlem muhtemelen çoğu sıradan kullanıcıyı etkilemeyecektir. yapılmış eski uygulamalar daha az görünür. Geçen yıldan itibaren, yeni Android kullanıcıları iki yıldır yama almayan uygulamaları keşfedemez ve Google Play Store’dan indiremez. Nispeten eski yazılımlara yönelik destek, muhtemelen yalnızca uygulamaları yandan yükleyenler için önemlidir.

Google, yeni kısıtlamanın, şirketin en son güvenlik protokollerini atlatmak için genellikle eski SDK sürümlerini hedefleyen kötü amaçlı yazılımları durdurması gerektiğini söylüyor. Google, kesinti için Android 6.0’ı seçti çünkü işletim sistemi çalışma zamanı izinlerini o zaman kullanıma sundu.

İlginç bir şekilde, XDA Geliştiricileri keşfetti kullanıcıların Android 14 çalıştıran telefonlardan taşıyıcı tarafından zorunlu tutulan bloatware’i kaldırmasına yardımcı olabilecek gizli bir özellik. Biri gizli olan iki geliştirici işaretini çevirdiğinizde, “Arka Planda Yüklenen Uygulamalar” adlı bir bölüm içeren ayarlar menüsünün özel bir sürümü ortaya çıkar. Orada kullanıcılar, cihazlarının üreticisinden yazılımı görüntüleyebilir ve kaldırabilir.

Telefon operatörleri ve diğer satıcılar genellikle uygulamaları alıcıların ihtiyaç duymadıkları ve genellikle silemedikleri cihazlarına yükleyerek depolama alanını boşa harcarlar. Samsung’un Galaxy S23 serisi telefonları herkesin bildiği gibi ile gel 60 GB işletim sistemi – üç yeni Windows 11 kurulumu veya dört stok Android 13 boyutu. Umarım, Android 14, kullanıcıların, özellikle daha ucuz, daha düşük kapasiteli modelleri seçenlerin, biraz alan kazanmalarına izin verir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla