Perşembe, Haziran 13, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaMobil CihazlarApple'ın yeni patenti, Apple Watch'a kamera ekleme planlarına işaret ediyor

Apple’ın yeni patenti, Apple Watch’a kamera ekleme planlarına işaret ediyor

 Apple, bu haftanın başlarında ayrılabilir bir saat tabanlı kamera tutma sistemi için yeni bir patent aldı. Patent, saat tabanlı bir kamerayı desteklemek için ayrılabilir bir bant tasarımı ve hızlı açılan bir tutma mekanizması içeriyor. Üretileceğine dair bir garanti olmasa da patent, Apple’ın aktif olarak saat takan hayranları için yeni özellikler sunmaya çalıştığının iyi bir göstergesi.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından 7 Şubat’ta yayınlanan yeni patent (US-11571048-B1) özellikle entegre bir saat tabanlı kameraya rahat erişim sağlayan kayış tabanlı, hızlı açılan bir sisteme odaklanır.

Patent bilgilerine dayalı olarak, tutma sistemi, kullanıcılara saat kadranını hızlı ve kolay bir şekilde çıkarma, alta bakan bir kameradan fotoğraf çekme ve ardından cihazı orijinal konumuna kolayca geri getirme seçeneği sunabilir. Bilgi ilk olarak tarafından bildirildi patentli elma

Bu yeni kayış tabanlı sistem, Apple’ın saat tabanlı kamera işlevselliğini patentlemeye yönelik ilk girişimi değil. 2019 yılında şirket ödüllendirildi US-10331083-B1 entegre, esnek optik sensörlü bir saat bandı için. Bu döndürülebilir kamera, kullanıma sunulduğunda, kullanıcının saati bileğinden çıkarmaya gerek kalmadan fotoğraf çekmesine olanak tanıyacaktır.

Apple, küçük boyutlu kamera teknolojisini giyilebilir cihazlara getiren ilk şirket de olmayacaktı. Samsung, giyilebilir kamera konseptini normalleştirmeye çalıştı. Galaxy Gear’ın Eylül 2013’te ilk piyasaya sürüldü. Ancak cihaz, Apple Watch’un gölgesinde kaldı ve Galaxy’nin entegre 1.9MP kamerası kullanıcıları şaşırtmadı.

Yüksek kaliteli bir gömülü kamera, bazıları için pratik bir kullanıma sahip olabilirken, diğerleri için potansiyel gizlilik ve güvenlik endişelerini artırıyor.

Daha büyük, elde taşınabilir bir kamera veya telefon ihtiyacını ortadan kaldırarak gizlice fotoğraf çekebilme özelliği, gizli, yetkisiz ve tehlike yaratan fotoğraflardan artan kurumsal casusluk riskine kadar her şeye kapı açar. Gömülü kameralar, okullar, soyunma odaları, tuvaletler gibi alanlarda veya gizli belge ve bilgilerin ele geçirilme riski taşıyan alanlarda uygunsuz kullanılmamasını sağlamak için yeni bir güvenlik ve farkındalık düzeyi gerektirecektir.

Giyilebilir cihazlardaki gömülü kameralar gibi teknolojinin yaygınlığı, yasaların uygulanmasına daha fazla önem veriyor ve örneğin Video Röntgenciliği Önleme Yasası. Bireyleri, rızaları olmadan özel alanlarda kaydedilmekten koruyan yasa, saat tabanlı kameralar gibi teknolojilerin sorumlu kullanıcılar için kullanılabilir hale getirilmesinin yanı sıra potansiyel kötüye kullanım mağdurları için koruma sağlamanın ayrılmaz bir parçası olan koruma türüdür.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla