Salı, Nisan 23, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaBilgisayarASUS 802.11ax Router İvedisi

ASUS 802.11ax Router İvedisi

Kalabalık ağlar için planlanan Asus ROG Rapture GT-AX11000, Asus AiMesh AX6100 Wi-Fi Sistemi ve Asus RT-AX88U

Kalabalık ağlar için planlanan Asus ROG Rapture GT-AX11000, Asus AiMesh AX6100 Wi-Fi Sistemi ve Asus RT-AX88U, çok rakamda kablosuz aygıt arasında eşsiz çıkış performansı sergiliyor

İnsanların günlük yaşantılarında kullandığı kablosuz aygıt rakamı büyük bir süratle çoğalıyor. Uslu telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, reyin konsolları, 4K UHD televizyonlar, dijital asistanlar ve spektrumu giderek çoğalan IoT aygıtları gibi yüksek bant genişliği gerektiren irtibatlı makineler konutumuza her geçen gün daha fazla girmeye başladı.  Artık tek bir konutta idarenmesi gereken çok fazla rakamda aygıt bulunuyor. Özellikle de herkesin konutta olduğu akşam saatlerinde, aynı anda izlenen HD yayınlar, internete dolaşma ve oyunlar gibi faaliyetlerin her biri bant genişliğinden kendi hissesini alıyor. Kanal başına daha yüksek çıkış özelliği ve birden fazla istemciden gelen bilgileri uygun aralık için daha uygun biçimde ambalajlayabilmesiyle yeni jenerasyon 802.11ax Wi-Fi, bu cins kalabalık ağlar için özel olarak planlandı.

ASUS, kullanıcıların dijital makinelere gösterdiği arza ayak uydurabilecek yeni router ailesini duyurdu. ROG Rapture GT-AX11000, en iyisini isteyen oyuncular ve meraklılar için azami sürat ve kapasiteyi sunuyor. Kompakt bir ağ sistemi olan ASUS AiMesh AX6100 Wi-Fi Sistemi, Wi-Fi irtibatını birden çok merkeze yayarak büyük konutlarda kapsama alanını artırıyor. ASUS RT-AX88U ise performans ve yapılandırma için bir hayli özellik barındıran bir router.

ASUS bu yeni 802.11ax router serisini 5-9 Haziran tarihleri arasında Taipei’de tertip edilen Computex 2018’de, Nangang Salonu stant #M410’da sergiliyor. Bu yeni 802.11ax aygıtları ve 802.11ax teknolojisi hakkında tüm bilgiler için lütfen ASUS EdgeUp sayfasını ziyaret edin.

Asus ROG Rapture GT-AX11000 ile oyunun kaidelerini siz koyun

ROG her zaman son teknoloji teçhizatlarla öğreniliyor. Bu sebeple dünyanın ilk üç bant 802.11ax router’ı olma unvanı ROG Rapture GT-AX11000’e yakışıyor. Azami toplam çıkış seviyeyi takribî 11.000 Mbps[i] 2,4 GHz bandında 1148 Mbps’e kadar ve 5 GHz bantlarının her ikisinde 4804 Mbps’e kadar olan mahsul en yoğun ağlar için geliştirildi. Ekstra 5 GHz bandı, değişik kablosuz harekâtların ana aygıtlarınıza karışmasını önlemek için reyin cihazlarını parçalayabiliyor.

Çoğu kablosuz router’da kablolu iletişim için Gigabit Ethernet bulunur. Ancak Rapture GT-AX11000 bunu bir adım daha ileri götürerek çok daha yüksek kablolu iletişim sürati için 2,5 Gbps Ethernet portu sunuyor. Ekstra bant genişliği sayesinde tek bir sistem, birden fazla gigabit sınıfı makineyle azami süratte bağlantı kurabiliyor veya daha fazla çıkış elde etmek için çok rakamda girişi beraber kullanan NAS cihazlarından yararlanabiliyor. 

ASUS Game Boost Adaptive QoS teknolojisi ağ etkinliklerini tahlil ederek oyunla alakalı trafiği değişik her şeyin önüne geçiriyor. Böylece dosya indirme ve yayın gibi yüksek bant genişliği gerektiren harekâtların çevrim içi oyunlarda gecikme oluşturmasını yasaklıyor. Kasanın dışında yer alan yeni Boost Key, kullanıcıların web veya uygulama arayüzünü kullanmadan Game Boost veya DFS bandı gibi özellikleri açıp kapamasını sağlıyor.

 

AX6100 Wi-Fi Sistemiyle ağınızı genişletin

ASUS 802.11ax router’ların tümü, ASUS’a has AiMesh teknolojisini destekleyecek. Ancak yeni AiMesh AX6100 Wi-Fi sistemi RT-AX92U 2’li kutu, ağ oluşturmak için birden fazla router’ı beraber kullanan bu teknolojiye özel olarak geliştirildi. İkili kutu halinde gelen sistem, kapsama alanını konutun en uzak köşelerine kadar genişleterek bir adet router kullanıldığında oluşabilen ölü noktaları ortadan kaldırıyor. Ayrıca ağa, 802.11ac tabanlı olanlar da dahil değişik AiMesh geçimli router’lar ilave etmek de muhtemel.

AiMesh AX6100 Wi-Fi sistemi ufak ebatlarına karşın, üç bantlı tasarımıyla 6100 Mbps azami toplam çıkış seviyesine erişebiliyor. Bant genişliğinin büyük bir kısmını, kendi başına 4804 Mbps’e erişebilen 5 GHz 802.11ax bandı oluşturuyor. Bu bant zannedilen olarak ana taşıyıcı irtibatı için kullanılıyor ve ağdaki düğümler arasında ultra süratli iletişim oluşturuyor. Değişik 5 GHz bandı 802.11ac aygıtları için 866 Mbps bant genişliği sunarken, 2,4 GHz bandı ise daha önceki makineler için 400 Mbps’e kadar 802.11n irtibatı sağlıyor.

 

ASUS RT-AX88U ile geleceğe yolculuk

ASUS RT-AX88U, ROG Rapture’ın esasını oluşturan teçhizatın neredeyse benzerini daha alışılmış çift kanallı bir tasarımda kullanıyor. Her iki bant da 802.11ax cihazlarına desteklediyor. 2,4 GHz bandı 1148 Mbps’e kadar, 5 GHz bandı ise 4804 Mbps’e kadar erişerek toplamda azami 6000 Mbps bant genişliği oluşturuyor.

Kablosuz sinyaller dört adet anten ile iletilirken kablolu irtibatlar ise ISP’ler için bir adet gigabit WAN girişi ve mahallî makineler için sekiz adet gigabit LAN girişiyle sağlanıyor. Eşlerine mukayeseyle iki kat daha fazla LAN girişine sahip olan RT-AX88U, kablolu iletişim kullanan birbirine yakın çok rakamda istemcinin bulunduğu, birden fazla masaüstü bilgisayar yer alan ufak firmalar ve konutlar gibi civarlar için ideal.

Üç bantlı ROG modelinde olduğu gibi, RT-AX88U da dört çekirdekli eforlu bir harekâtçı tarafından hakimiyet ediliyor. Depolama veya yazıcı gibi paylaşımlı makineler için iki adet USB 3.1 Gen 1 girişine sahip olan mahsulle kullanıcılar, bir 4G aygıtı kullanarak klasik internet hizmeti kesildiğinde devreye girecek yedek bir WAN iletişimi de ilave edebiliyor.

 

ASUS kablosuz mahsulleriyle paylaşılan özellikler

ASUS’un tarihi büyük methiyeler alan router modelleriyle dolu. Bunun bir delili olarak, ASUS router’ların genel alıcı memnuniyeti kategorisinde PCMag Okuyucuların Seçimi mükâfatını 7 yıl üst üste kazanması gösterilebilir. 802.11ax modellerimizin tümü konut ağı kurmayı, gözetmeyi ve genişletmeyi basitleştiren esas özelliklere sahip.

ASUSWRT web arayüzü router’ı her açıdan hakimiyet etmeyi sağlıyor. ASUS Router Uygulaması ise Android™ ve iOS aygıtları üzerinden kapsamlı ayar ve takip alternatifleri sunuyor. Trend Micro™ yardımıyla sunulan AiProtection Pro ile aktüel güvenlik sağlanıyor. Müessesesel seviyede güvenlik sunan bu çözüm, ebeveyn hakimiyeti gibi bir hayli özelliğe sahip olmasına ek olarak gelen ve giden trafiği tarayarak sık görülen hamleleri otomatik olarak engelliyor.

Konut ağları genellikle kapasite veya kapsama alanı bakımından genişleme lüzumu dinliyor. AiMesh teknolojisi, geçimli ASUS router’ların beraber çalışarak Wi-Fi irtibatını daha geniş bir alana yaydığı bir ağ oluşturarak bunu basitleştiriyor. Tamamen yeni ekipmanlar gerektiren değişik ağ çözümlerinin aksine, AiMesh mevcut çoğu ASUS router ile geçimli. AX6100 Wi-Fi Sistemi koliden çıkar çıkmaz AiMesh ile beraber kullanılabiliyor. Rapture GT-AX11000 ve RT-AX88U ise piyasaya çıkmalarının ardından yayınlanacak bir yazılım aktüellemesiyle bu takviyeye kavuşacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla