Perşembe, Haziran 13, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaTeknolojiBilim adamları tarafından potansiyel olarak yaşanabilir yeni bir gezegen keşfedildi, ancak yarısı...

Bilim adamları tarafından potansiyel olarak yaşanabilir yeni bir gezegen keşfedildi, ancak yarısı sürekli karanlıkta

Uluslararası gökbilimcilerden oluşan bir ekip, hem ürkütücü bir şekilde benzer hem de galaktik ölçekte Dünya’ya yakın bir dış gezegen keşfettiğini duyurdu. Yeni keşfedilen Wolf 1069b gezegeni, Dünya’nın kütlesinin yaklaşık 1,26 katı ve boyutunun 1,08 katıdır. Daha da ilginç olanı, ev sahibi yıldızının yaşanabilir bölgesinde yer almasıdır, bu da yüzeyinde suyun var olabileceği ve onu uzaylı yaşam formları için potansiyel bir yuva haline getirebileceği anlamına gelir.

Almanya’daki Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden astronom Diana Kossakowski, “Yıldız Wolf 1069’un verilerini analiz ettiğimizde, kabaca Dünya kütlesine sahip bir gezegen gibi görünen net, düşük genlikli bir sinyal keşfettik” dedi.

Buna göre IFLbilim, Gökbilimciler, dünya dışı yaşam için yaşanabilir olabileceğine inandıkları yeni bir ötegezegen keşfettiler. Wolf 1069b adlı gezegen, Dünya’dan 31 ışıkyılı uzaklıkta bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor ve Samanyolu galaksisi içinde yer alıyor. Bu dış gezegendeki bir yıl, Dünya’daki yaklaşık yarım aya eşdeğerdir.

Ötegezegen, ev sahibi yıldızına yakın olsa da dayanılmaz derecede sıcak sıcaklıklar üretmiyor. Bunun nedeni, ev sahibi yıldızın Güneşimizden çok daha küçük olmasıdır. Araştırmacılar, Wolf 1069b’nin Dünya’nın Güneş’ten aldığı ışınım gücünün yalnızca yüzde 65’ini aldığını söylüyor.

Şu anda Wolf 1069b sadece 31 ışıkyılı uzaklıkta ve yaşanabilir bölgede ev sahibi yıldızına en yakın altıncı Dünya-kütleli gezegen. Dünya’ya en yakın yıldız 4,2 ışıkyılı uzaklıktayken, Samanyolu galaksisi 100.000 ışıkyılı çapa ve en az 100 milyar yıldıza sahiptir.

Dahası, Wolf 1069b ana yıldızına Dünya’nın Güneş’e olduğundan çok daha yakındır. Bu, Wolf 1069b’nin kırmızı cüceye göre dönmediği ve yıldız komşusuna doğru her zaman aynı yüzünü gösterdiği anlamına gelir. Bu nedenle gezegenin bir tarafı aydınlıkken diğer tarafı sürekli karanlıktır. Ötegezegenin yıldıza bakan tarafı muhtemelen kabaca 13 santigrat derece sıcaklığa sahiptir, bu da ötegezegen aslında bir uzaylı atmosferiyle örtülüyse, onu varsayımsal olarak uzaylı yaşamının ortaya çıkmasına elverişli hale getirir.

Bilim adamları şimdi bunun gibi uzak ötegezegenlerin atmosferlerini keşfedip analiz edebilen güçlü yeni nesil teleskopların tamamlanmasını dört gözle bekliyorlar. Ne yazık ki, bu on yıl kadar uzakta.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla