Pazartesi, Nisan 22, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaOtomobilÇekme Karavan mı Motokaravan mı?

Çekme Karavan mı Motokaravan mı?

Tatil özgürlüğünün belirli saatler, odalar ve manzaralara kısıtlanmasını istemeyen tatilciler konforlu konaklamalarını yanlarında taşıyarak tatil yapmanın keyfini çıkarmayı tercih ediyorlar.

Son zamanlarda yaşanılan Covid-19 pandemisi sonrasında insanlar yaşam şekillerini, işlerini, eğitim hayatlarını ve tabii ki tatil anlayışlarını da belirli önlemler çevresinde yeniden düzenlemeye gitmesiyle birlikte karavan yıldızı parlayan bir alternatif olarak tekrar üst sıralarda yerini almaya başladı.

Karavanların gözde olduğu bu dönemde kendisine karavan almayı ya da yaptırmayı / yapmayı düşünenler karşılarına çıkan ilk yol ayrımında epeyce düşünüyorlar; çekme karavan mı yoksa motokaravan mı?

Çekme Karavan Nedir?

Çekme karavanlar, karavanın kilosuna uygun bir araçla çeki demiri aracılığı ile çekerek seyahat edebileceğiniz karavan şeklidir. En küçük modelleri sadece yatak alanı olan caretta modeller olmakla birlikte Türkiye’de en çok tercih edilen modeller daha çok 750 kg altı 3 ile 3,65 metre arasında boyları olan çekme tip karavan modelleridir. 750 kg altı çekme karavanın en büyük avantajı ruhsata işletme zorunluluğunun olmaması ve çekme görevini üstlenecek aracın çok büyük bir motor gücüne ihtiyaç duymamasıdır.  Çekme karavan boyutları 6,5 metreye kadar uzayabilmektedir ve tüm ihtiyaçlara yanıt verecek konfora sahip dizayn edilirler.

Çekme Karavanın Avantajları Nelerdir?

 • Çekme karavanın en büyük avantajı mevcut arabanızla çekiyor olmanız sebebiyle konaklama yapılacak yere bırakıldıktan sonra çevreyi özel aracınızla rahat bir şekilde gezebilir ya da anlık oluşacak ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.
 • Motokravandan farklı olarak tamamen kapalı bir alan olması sebebiyle tüm alanı kullanma ve ön tarafta şoför mahalli olmaması sebebiyle kendinizi daha konforlu hissedersiniz.
 • Çekme bir karavan ile seyahat ederken yoldaki diğer araçlar size karşı daha anlayışlı olurlar, tabii ki sağ şeritten yola devam etmeniz kaydı ile…
 • Konaklamak için gerekli tüm ekipman ve eşyalarınız çekme karavanda olduğu için özel aracınızda rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz.
 • Motokaravana göre özellikle 750 kg ve altı olan modelleri daha az maliyet yaratırlar.

Çekme Karavanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Çekme karavanın en büyük dezavantajı yolda manevra zorluğudur ve rampalar da her zaman zorlu olacaktır.
 • Şehir içinde park etmek ve dar sokaklardan, köy yollarından geçerken sorun yaşamamak profesyonellik gerektirir ki profesyonel insanlar da bu konuda baya zorluk yaşarlar.
 • Arkadan itişli araç kullanmak daha çok tercih sebebi olacaktır ve aracın motor gücü çekme karavanın kilosu ile doğru orantılı olarak büyük olması gerekmektedir.
 • Çekme karavanı güvenlikli olmayan yerlerde bırakıp gitmek sorun yaratabilir.

Motokaravan Nedir?

Minibüs, midibüs, pikap ya da kamyon üzerine oturtularak yaşam alanı oluşturulan karavan modelidir. Konaklama ihtiyacınızın karşılanma kapasitesine göre camper ya da motokaravan olarak sınıflandırılmaktadır. Araç içerisine dizayn edilmiş olmaları sebebiyle proje ve ruhsata işletme gibi trafiğe çıkış süreçleri bulunmaktadır. Kısa süreli tatil düşünülebildiği gibi uzun süreli yaşam modeli olarak da kullanan konaklamacılar mevcuttur.

Motokaravanın Avantajları Nelerdir?

 • Satın alma ya da kendi imkanlarınız ile yapma alternatifleriniz bulunur, dolayısıyla ihtiyacınızı karşılayacak şekilde yapılandırabilirsiniz.
 • Çekme karavanda yaşanan rampa ve dar yol sıkıntıları oluşmaz.
 • Aracın arkasında bir yük çekmediğiniz için daha derli toplu bir seyahat öngörülmektedir.
 • Konaklama yapacağınız alan konusunda çekme karavana göre daha özgür olabilirsiniz.
 • Şehir içi gezilerinde daha pratik hareket edilebilir.

Motokaravan Dezavantajları Nelerdir?

 • En büyük dezavantajlarından biri, ikinci bir araca ihtiyaç duyabilmenizdir. Anlık ihtiyaçlarınızı karşılamak, konaklama yaparken çevre gezintisine çıkmak için ya motokaravana monte ettirebileceğiniz bir motor ya da bisiklet çekmeniz önerilir.
 • Motokaravanın yıllık trafik ve sigorta maliyeti vardır ve bu bedeller özellikle ilk yıllarda oldukça masraflıdır.
 • Yıllık araç bakım maliyeti vardır.
 • Ön tarafta şoför mahalli olması sebebiyle tam bir konaklama alanı izlenimi vermeyebilir, ön taraf ile arka yaşam alanının ayrılması ihtiyacı doğabilir.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla