Perşembe, Haziran 13, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaSağlıkCilt Kanseri Nedir? Cilt Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekilenler

Cilt Kanseri Nedir? Cilt Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekilenler

Günümüzde ilk sırada karşılaşılan hastalıkların başında şüphesiz kanser hastalığı ve türevleri gelmektedir. Kanser hastalıkları arasında da en sık karşılaştığımız kanser türü cilt kanseridir. Ülkemizde çeşitli sağlık kuruluşlarının yapmış olduğu araştırmalarda son 30 yıl içerisinde melanom cilt kanseri türünün 3 katına çıkmış olması da bunun şüphesiz bir kanıtıdır. Cilt kanseri genellikle diğer kanser türleri gibi önemsenmez. Fakat erken tanı ve hastalık sürecinde gerekli tedavilerin yapılmaması durumunda her 100 hastadan biri bu kanser türüne yenilmektedir. Bu sebeple diğer kanser türlerinde olduğu gibi cilt kanserinde de erken teşhis ve tedavi hem vücutta kalıcı izler kalmasını hem de hastalığın ölümle sonuçlanmasını çok büyük ölçüde engellemektedir.

Cilt kanseri, cilt hücrelerinin anormal bir şekilde büyüyüp çoğalması ile ortaya çıkar. Çoğunlukla güneş ışınlarına direk maruz kalan bireylerde görülmektedir. Ama azımsanmayacak sayıda bireyde güneş ışınlarına maruz kalmayan vücut bölgelerinde de cilt kanserine rastlanıldığı görülmektedir. Bu olasılık tüm bireyler için de bulunmaktadır. Cilt bilindiği üzere insan vücudunun tamamını kaplayan en ağır organıdır. İnsan vücudunun yaklaşık %15’ ini oluşturan deri insanları hastalık yapan birçok organizmaya karşı korur, vücut sıcaklığını ayarlar ve D vitaminin sentezlenmesinde rol alır. İnsan vücudunun tamamını güneşin zararlı ışınlarından korur, yaralanmalara enfeksiyona karşı bir savunma mekanizması görevini görür. Birçok işlevi bulunan derimiz birkaç katmandan oluşur. Cansız olan epidermis üst katmanı, canlı olan dermis de iç ve alt katmanları oluşturur. Cilt kanseri ise epidermis adı verilen üç farklı hücreden oluşan epidermis tabakasında oluşur. Melanin adı verilen hücreler ise epidermisin hemen altında yer almakta ve cilde renk veren pigmentler oluşturmaktadır. Cilde gereğinden fazla gelen güneş ışınları da epidermisin altında bulunan melanin pigmentlerine ulaşarak gereğinden fazla üretilmesini sağlar. Bu da cildin koyulaşmasına sebep olur ve böylelikle cilt kanseri oluşmaya başlar. Vücudun her bölgesinde çıkma olasılığı olan cilt kanseri genellikle yüz, boyun, el ve kol gibi bölgelerde, bu bölgelerin güneş ışınlarına fazla maruz kalması sebebiyle daha sık ortaya çıkmaktadır.

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanseri genellikle kafa derisi, yüz, el, kol, göğüs ve bacak başta olmak üzere güneşe fazlaca maruz kalan vücudun tüm bölgelerinde görülebilmektedir. Koyu renkli deriye sahip insanlarda da görülebilen cilt kanserinin farklı türleri bulunduğundan dolayı bireyden bireye belirtileri değişmekle birlikte genel belirtileri şunlardır:

  • Ciltte uzun süre iyileşmeyen veya sürekli tekrar eden yaraların oluşması,
  • Vücutta yer alan benlerin renginin, boyunun şeklinin ve genelde dairemsi olanların kenarlarında bozuklukların oluşması,
  • Daha önce var olan benlerin dışında yenilerinin oluşması ve buna bağlı olarak sayılarının artması,
  • Benlerin çevresinde kaşıntı ve ağrıların oluşması,
  • Cilt üzerinde renk ve ağrısı olmayan yumru veya yumruların oluşması,
  • Önemsiz gözüken sert şişliklerin oluşması,
  • Cilt üzerinde iltihaplanmalar oluşması.

Cilt Kanserinin Tanısı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cilt kanserine yakalandığı düşünülen bireylerde tanı için dermoskopi adı verilen bir yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntem genellikle cilt kanserinin erken dönemlerinde kullanılan bir tanı yöntemidir. Dermoskopi ile vücut derisinin özel yöntemlerle belli aralıklarda deri haritası çıkarılır. Böylelikle deri üzerindeki anormallikler incelenerek bireyin cilt kanserine yakalanıp yakalanmadığı tespit edilebilmektedir. İleri aşamalı cilt kanseri tanısında ise çok bilinen biyopsi yöntemi kullanılır. Deri altına sokulan özel aletlerle kanserli bölgeden parça alınır ve incelenmesi yapılır. Yapılan incelemeler sonucu kanserin 1 ile 4 arasında durumu tespit edilir ve tedavisine geçilir.

Cilt kanserinin tedavisi kanserin aşamasına; lezyonların büyüklüğüne, tipine, derinliğine ve konumuna bakılarak tespit edilir. Küçük cilt kanserlerinde genellikle tedavi yöntemi biyopsidir. Biyopsiden sonra herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak tedavi gerekilen durumlarda tedavi yöntemi mohs ameliyatı, radyasyon müdahalesi, kemoterapi veya direk olarak cerrahi işlem uygulanmaktadır. Tedavi yöntemleri arasında hastalığın durumuna göre ilaç alımı da yapılabilmektedir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile cilt kanserinin atlatılması mümkündür. Sağlıklı bir cilde sahip olmak ve cilt kanseri hastalığına yakalanmamak için mutlaka bulunulan ile göre değişiklik göstermekle birlikte en az 2,5 litre su içilmeli, deriyi sıkan elbiseler uzun süre giyilmemeli, güneş ışınlarına direk ve uzun süreli maruz kalınmamalıdır.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla