Perşembe, Haziran 13, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaSağlıkDiz Kireçlenmesine Karşı Hangi Egzersizleri Yapabilirsiniz?

Diz Kireçlenmesine Karşı Hangi Egzersizleri Yapabilirsiniz?

Özellikle; belirli bir yaşın üzerinde olan insanların en sık karşılaştığı sağlık problemlerinden birisi de diz kireçlenmesi. Diz yapı olarak kıkırdak, bağ dokusu, kemik, kas ve disklerden oluşur. Aşırı zorlama, darbe ya da iltihaplanma türü problemler zamanla diz kireçlenmesine ve diz ağrılarına yol açar. Bu iki problem de her ne kadar ileri ki yaşlarda görülüyor olsa da bazen genç yaştaki insanlarda da görülebilir. Dizler vücut için önemlidir, çünkü hem bacakların ağırlığını yüklenir hem de vücudun gerek duyulduğu zamanlarda eğilmesini, bükülmesini sağlar. Bu nedenle basit bir eklem gibi görünüyor olsa da aslında oldukça karmaşık yapıda olan bir eklemdir. 60 yaş ve üzerindeki insanlarda yoğun olarak, daha genç yaştaki insanlarda da zaman zaman diz kireçlenmesi görülebiliyor. Peki bu problemin çözümü nedir? Diz kireçlenmesi nasıl tedavi edilir? Diz kireçlenmesine karşı hangi egzersizleri yapabilirsiniz?

Diz Kireçlenmesine Karşı Yapılabilecek Egzersizler

Diz kireçlenmesi önlemenin en önemli yolu; dizleri ve diz yapısında yer alan kasları güçlendirmektir.   Bu da dizleri güçlendirecek egzersizler yapmayla mümkün. Diz kireçlenmesini önlemek için yapılabilecek egzersizler şunlardır:

1) Duvara yaslanarak çömelme (Wall Squat)

Diz kireçlenmesine karşı yapılabilecek ilk egzersiz; Wall Squat egzersizi. Yani duvara yaslanarak çömelme. Bu egzersizin yapılış şekli ise şu şekilde:

– İlk önce; sırt çukurunuzun olduğu bölüme bir yastık koyun. Daha sonra sırtınızı duvara yaslayın.

– Sonra ellerinizi başınızın arka kısmına koyun

– Dizlerinizin 90 derecelik açıda olmasına dikkat ederek, yere çömelip kalkın. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın. Aralarda dinlenmeyi ihmal etmeyin.

2) Öne adım (yumuşak lunge)

Diz kireçlenmesine karşı; uygulanabilecek bir başka egzersiz öne adım egzersizi. Bu egzersizin yapılışı şu şekilde:

– Ayağa kalkarak; bir bacağınızı öne doğru uzatarak, dizinizi bükün. Fakat bunu yaparken herhangi bir ağrıya neden olmaması için, kalçanızın diz hizasında olmasına dikkat edin.

– Dizleri değiştirerek, aynı hareketi 5 kez tekrarlayın.

3) Bilekleri kaldırma

Evde yapılabilecek bir diğer egzersiz ise bilekleri kaldırma. Egzersizin yapılışı şu şekilde; Bir sandalyeye oturun ve ağırlığı dizilerinizden birinin üzerine koyun. Daha sonra ayağınızı yavaş yavaş kaldırın. Hareketi 5 kez tekrarlayın, sonra diğer dize geçin. Bu egzersizi yaparken spor malzemeleri satan bir mağazadan bileklik alıp takarak da yapabilirsiniz.

4) Diz germe

Diz kireçlenmesine karşı; evde uygulanabilecek bir başka egzersiz de diz germe. Egzersizin yapılışı şu şekilde; bir çarşaf ya da havluyu ayak tabanınıza yerleştirin. Yerleştirdiğiniz havlu ya da çarşafı ayak tabanınızdan geriye doğru çekerek ayağınızı yerden biraz kaldırın ve 5’e kadar sayıp, ayağınızı bırakın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

5) Diz bükme

Evde uygulanabilecek bir başka egzersiz diz bükme. Egzersizin yapılış şekli şöyle; sırtınızı bir duvara dayayarak yere oturun. Daha sonra bir dizinizi; aşırı zorlamamak şartıyla, bükebildiğiniz kadar bükün. Sonra; bir havlu yada çarşaf yardımıyla ayak tabanınızı yukarıya doğru çekin, aynı anda ayağınızı öne doğru ve tam düz olacak şekilde uzatın.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla