Elektrikli Arabaların Wall-E’si: General Motors XP 512E

23.04.2020
60
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Elektrikli Arabaların Wall-E’si: General Motors XP 512E
REKLAM ALANI

Dünyanın en tanınmış elektrikli araba üreticisi öteki işletmelere göre daha yeni bir marka olan Tesla olsa da elektrikli araba fikir çok daha öncesinden katlanıyor. Pek çok araba işletmesinin daha evvel yaptığı elektrikli araba tasarımları, hatta ürettiği konsept vasıtaları var.

Yakın zamanda elektrikli araba pazarında Cadillac Lyriq gibi modellerle yer alacak olan General Motors da zaman içerisinde muhtelif elektrikli konseptler geliştirdi. Şirket, onlarca yıldır bu alanda bir şeyler yapıyor. 

Tavandan binilen konsept elektrikli araba:

XP 512E

YAZI ARASI REKLAM ALANI

1969 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde Progress of Power isimli bir aktiflik tertip eden GM, oldukça vasıtayı da insanların alkışına sunmuştu. XP 512E olarak anılan taşıt elektrikliydi ve oldukça minikti. 

İki karakter bu vasıtanın bir kapısı yoktu. Tavanı ve sırçaları tek parça olan bu arabaya bir uçak kaptanı gibi biniyor ve sonra da kubbe biçimli sırçayı üstünüze kapatıyordunuz. Binişi basitleştirmek için vasıtanın önünü ileriye doğru açabiliyordunuz.

XP 512E

Kent İçinde kullanılması tasarlanan bu model oldukça minikti. 2.192 mm uzunluğa, 1.422 mm genişliğe sahip olan vasıtanın eksen mesafesiyse sadece 1.321 mm’ydi. Bu araba, muhtemelen yollarda görebileceğiniz en minik arabalardan olan SmartForTwo’dan 241 mm daha dar ve vasıtanın eksen mesafesi 552 mm daha kısa.

‘Minicik fıçıcık, içi dolu voltajcık’

XP 512E

Minik ebatları ve fiberglas gövdesi sayesinde XP 512E oldukça hafif bir arabaydı. Vasıtanın içinde 84 V mermi asitli pil ve aksesuarları için de 12 V bir efor kaynağı bulunmasına karşın arabanın toplam ağırlığı 567 kilogram olarak söylenmişti. 

Natürel vasıtanın performansı, özellikle de o yarıyılın koşullarını düşündüğümüzde pek de coşku verici değildi. XP 512E’nin saatte 40 km süratle kullanıldığı vaziyette erimi 93 kmyle hudutluydu. Vasıtanın azami sürati olan 48 kilometre/sa seviyesinde erim 76 kmye düşüyordu. Bu minik arabanın pilinin tamamen dolması da 7 saat sürüyordu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.