Çarşamba, Şubat 21, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaOtomobilMazda'dan Hibrit Wankel Motoru Tescili

Mazda’dan Hibrit Wankel Motoru Tescili

Bir zamanlar Mazda RX-7 modeline efor veren Wankel motorunun kullanımı firma tarafından 2012 senesine gelene kadar kademe kademe eksiltilmişti. 1970’li ve 1980’li senelerde hayli popüler olan Mazda RX-7, bu şanını tasarımına ve düşük ağırlığına borçluydu ancak etrafsal duyarlılıkların yüksek olduğu günümüzde bu motorlar düşük yakıt performansı sebebiyle gözden düştü.

Görünüşe bakılırsa Mazda, bu motoru sanki yine buluş etmeye hazırlanıyor. Japonya’da ortaya çıkan tescil evraklarına göre Japon otomotiv devi, Wankel motorunu elden geçirerek hafif ve yüksek faydalı taşıtlar devrini başlatmayı tasarlıyor.

İki motorun kombinasyonu:

Motor

İşin hakikati Mazda, elektrikli SUV MX-30’u 2011 senesinden bu yana ilk defa Wankel motoruyla birleştireceğine ait tasarıları duyurdu. 2011 senesinde RX-7’nin halefi RX-8’in imali düşen satış grafikleri sebebiyle durdurulmuştu. Bununla beraber yeni tescil, Wankel motoru tasarımında büyük bir atlama anlamına geliyor.

Yeni hibrit vasıtada, ön tarafta içten yanmalı motor ve arka tarafta elektrikli motor kullanılıyor. Bunun yanı gizeme ön tekerleklerin her biri, taşıtın geri kalanından daha yüksek gerilimlerde çalışan kendi elektrik motoruna sahip. Sistem, arka tekerleklerde kent içinde ivmelenme için yeterli görülen görece düşük enerjili 3,5 kWh lityum iyon pille çalışacak.

Daha fazla enerjiye gereksinim olması vaziyetinde iki enversör ve kaputun altındaki çift tabakalı kondansatör devreye girecek. Kondansatörler, enerji transferini lityum iyon pillere göre daha faydalı bir biçimde kullanacak. Kondansatörler, motor ve rejenaratif frenle şarj edilecek. Rejenaratif fren, kinetik enerjiyi pil ya da kondansatörde depolanabilecek ya da anında kullanılabilecek enerjiye dönüştürecek. 

RX-7

Mazda, bu motor tasarımının ne zaman piyasada olacağına dair bir bilgi vermedi. Yeni sistemin mümkün olarak bir spor vasıtada ya da öteki yüksek maliyetli modellerde kullanılması bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla