Çarşamba, Şubat 21, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaSağlıkDiyetlerMetabolizma neden yavaşlar?

Metabolizma neden yavaşlar?

Metabolizmamız neden yavaşlar en büyük problem aslında hepimiz için belki de bu olabilir. Metabolizmamızı yavaşlatan birkaç tane faktör var bunlardan birisi hormonal düzensizlikler.

Özellikle kişinin bir hipotiroidisi varsa yani tiroid bezleri az çalışıyorsa işte o zaman metabolizma yavaşlıyor.

Bu ölçümleme yapmamız gerekiyor. Mutlaka kendi aile ikimize başvurmanız gerekiyor. Bununla ilgili eğer aileniz de öykünüz varsa zaten doktorunuz bununla ilgili testleri sizden isteyecektir.

Bir diğeri yine insülin direnci. Bu da hormonal bir düzensizlik vücudunuzun şeker harcamaması demek ve bunun yağ olarak depolanması demek. Eğer insülin direnciniz varsa yine metabolizmanız yavaşlamış olabilir. Bununla ilgili de yine kanla ilgili tetkiklerinizi yaptırın. Eğer gerek varsa zaten doktorunuzun verileceği ilaç tedavisine ve beraberinde size uygun diyetinizi sürdürmeniz metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Evet diğer bir konu ise Demir eksikliğidir. Dışarıdan alacağınız bir takım takviye gıdalarla bu değerleriniz normal’e taşıyabilir metabolizmayı hızlandırabilirsiniz. Bir diğer konu ise kadınların en büyük problemi menopoz o da yine hormonal düzensizlikler metabolizmanızı yavaşlatıyor olabilir.

Eğer iki ayda bir adet olmaya başladıysanız ya da çok uzun süre olmayıp tekrar adet olduysanız. Burada mutlaka hem kadın doğum doktorunuza başvurmalısınız. Hem de bireysel başvurmalısınız. Çünkü menopozla beraber kadınların metabolizması gerçekten oldukça yavaşlar.

Ve bir diğer konu hareketinizi az olmasıdır. Eğer günlük ha aktiviteniz normalin çok altında arsa sürekli gün içerisinde hareketsiz bir şekilde çalışıyorsanız. Oturarak çalışıyorsanız metabolizmanız gerekenin altına düşmüş olabilir. Bu yüzden her gün düzenli olarak ya da her zaman yapabileceğiniz haftada belki bir yılda iki defa düzenli egzersizi hayatınıza ilave etmenizi öneriyorum.

Bunları verdiğinde yaşınızın eskiye nazaran yirmi’li yaşlardaki metabolizmanızın da aynısını barındırmasını bekleyemezsiniz. Yani elli yaşına geldiyseniz metabolizmanız yavaşlamış olabilir.

Bunun için de yine size uygun bir diyet programı ile beraber metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Ama en çok yapılan hatalardan birisi çok düşük kalorili diyetlerle beslenmek.

Sizin metabolizma hızınız bin yedi yüz kadarı ise sizin günlük aldığınız kalori dokuz yüz kadarı ise metabolizmanız yavaş yavaş dokuz yüze kadar geriler.

Günlük aldığınız kararı düştüğü harcanan kaderi düştüğü için metabolizmamız yavaşlar. Bunun için yine daha uygun kalorili diyetler yani size özel olarak hazırlanmış diyetlerle metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Tüm bunları özetleyecek olursak özellikle kendi aile hekiminize başvurmanız ve Ali düzen tipleriniz varsa bir kadın doğum hekimine başvurmanız ve bunların hepsiyle birlikte. Size uygun bir diyet listesini takip etmeniz gerekiyor işte tüm bunları yaparsanız metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla