Perşembe, Haziran 13, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaBilgisayarYazılımMicrosoft, yeni ChatGPT destekli Bing motorunu ve Edge tarayıcısını duyurdu

Microsoft, yeni ChatGPT destekli Bing motorunu ve Edge tarayıcısını duyurdu

 Beklendiği gibi Microsoft, ChatGPT’nin arkasındaki aynı yapay zekanın bir sürümü tarafından desteklenen Bing arama motorunun yeni bir yinelemesini duyurdu. Redmond, Washington’daki genel merkezinde düzenlenen bir etkinlik sırasında şirket, Edge tarayıcısını yeni AI yetenekleri ve yeni bir görünümle güncellediğini de söyledi.

Bing, 13 yıldır ortalıkta olmasına rağmen, tarayıcı pazarında hala %3’lük düşük bir paya sahipken, Google yaklaşık %93’lük bir paya sahip. Ancak Microsoft, OpenAI’nin GPT-4 modelini arama motoruna entegre etmenin bu büyük boşluğu kapatmaya yardımcı olacağına inanıyor. CEO Satya Nadella, “Aramada yeni bir gün” dedi.

yeni Bing denenebilir şimdi masaüstünde sınırlı bir sürümde; tamamı için bir bekleme listesine katılabilirsiniz. Arama motoru, sonuçları daha kapsamlı yanıtlar içeren yapay zeka destekli bir kenar çubuğunun yanı sıra geleneksel biçiminde gösterir. Kullanıcılar ayrıca ChatGPT’ye çok benzer şekilde doğrudan chatbot’a sorular sorabilir.

Microsoft, yeni Bing’in daha alakalı sonuçlar sağladığını, bunları birden çok kaynaktan özetleyebileceğini ve yanıtları iyileştirebileceğini söylüyor. Ayrıca bir tatil programı oluşturabilir, kullanıcıları iş görüşmelerine hazırlayabilir, son olaylarla ilgili haberleri alabilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Yeni Bing’in neler yapabileceğine dair diğer bazı örnekler arasında, birden çok sonuç arasında gezinmeden, tam o anda pişirdiğiniz bir pastadaki başka bir malzemenin yerine yumurtaların nasıl değiştirileceğine ilişkin ayrıntılı talimatlar bulmak yer alır. Microsoft ayrıca Bing’in Mexico City’ye beş günlük bir gezinin her günü için bir seyahat programı oluşturmasını da gösterdi.

Bu arada güncellenmiş Edge tarayıcı, yeni Sohbet ve Yazma özellikleriyle birlikte gelir. İlki, kullanıcıların web sayfalarını özetlemesine ve içerikleri hakkında sorular sormasına olanak tanırken, ikincisi, e-postaların ve sosyal medya gönderilerinin beğenilerini oluşturmaya yardımcı olur.

Microsoft, yeni Bing ve Edge’de OpenAI’nin ChatGPT’sine güç veren GPT 3.5 dil modelinin yükseltilmiş bir sürümünü kullanıyor. Şirket, bu “Prometheus” modelinin ünlü chatbot’tan daha güçlü olduğunu ve arama sorgularını daha iyi yanıtlayabildiğini söylüyor.

Chatbot devrimi bugün, Google’ın, 08:30 ET / 5:30 PT’de başlayan Live from Paris etkinliği sırasında rakibi yapay zeka aracı Bard hakkında daha fazla ayrıntı açıklamasıyla devam ediyor. Çinli arama devi Baidu da yayınlıyor kendi ChatGPT tarzı hizmeti Mart ayında Ernie olarak adlandırıldı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla