Salı, Nisan 23, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaSağlıkMigren Baş Ağrılarını Hafifletmenin Yolları

Migren Baş Ağrılarını Hafifletmenin Yolları

Daha önce migrenden muzdarip olduysanız, çok acı verici ve yıkıcı olabileceğini biliyorsunuzdur. İlaç tedavisi önemli olsa da, davranış değişiklikleri migren semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Oruç tutmaktan kaçınmak, migren geçirme riskinizi önemli ölçüde azaltabilir. Bunun yerine, baş ağrısı riskinizi yüzde 40 oranında azaltmak için gün boyunca sağlıklı atıştırmalıklar yiyin.

Yoga

Yoga uygulaması, migren baş ağrısının semptomlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Migren, genellikle başın bir bölümünde, nabız atan, yoğun ağrı ile karakterizedir. Migren hastaları sıklıkla mide bulantısı,baş dönmesi, ses ve ışığa duyarlılık semptomları  yaşam kalitelerinde bir düşüş yaşamalarına sebep olur. Migren için spesifik bir tedavi olmamasına rağmen, yoganın migren ataklarının yoğunluğunu ve sıklığını azalttığı gösterilmiştir.

Magnezyum

Migren için yaygın bir tedavi magnezyum kullanımıdır. Magnezyum doğal bir mineraldir ve faydaları iyi bilinmektedir. Nöroloğunuzun veya baş ağrısı uzmanınızın magnezyumdan bahsettiğini duymasanız da, muhtemelen migreniniz için en iyi ilaçlardan biridir. Ek olarak, magnezyum ucuz ve iyi tolere edilir, bu da onu diğer ilaçlara mükemmel bir alternatif haline getirir.

Perhiz

Migren baş ağrılarını tedavi etmek için diyetinize doğal anti-enflamatuar bileşikler olan omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek gıdaların dahil edilmesi hayati önem taşımaktadır. 2002 yılında yapılan bir çalışmada, omega-3 yağ asitlerinin migren sıklığını ve süresini azalttığı  kanıtlanmıştır.Klinik çalışmalar 2017 yılında gözden geçirildiğinde benzer sonuçlar verdiği sonucuna varılmıştır. Omega-3 yağ asitlerinin büyük bir kaynağı, çoğu diyete dahil edilebilen somon balığıdır. Somon balığı ayrıca migren gelişme olasılığını da azaltabilir, bu da onu bu semptomlardan muzdarip insanlar için iyi bir seçim haline getirir.

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler

Birçok migren baş ağrısı hastası için, semptomları hafifletmenin en hızlı, en kolay ve en uygun fiyatlı yolu reçetesiz satılan ağrı kesicilerdir. Bu ilaçlar ağrı ve mide bulantısını azaltabilir ayrıca migren ataklarını kontrol etmede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Lavanta

Migren için bilinen bir tedavi olmasa da, bir atağın sıklığını ve şiddetini azaltmak için etkili tedaviler vardır. Bunlardan biri, Kuzey Amerika ve Avrupa’da yetişen nane ailesinin çiçekli bir üyesi olan lavantadır. Lavanta topikal bir merhem olarak kullanılır ve cilde topikal olarak uygulanabilir. Lavantanın topikal bir merhem olarak kullanılması, migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla