Salı, Nisan 23, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaBilgisayarİnternetMozilla geliştiricileri Thunderbird'ü yeniden yapıyor

Mozilla geliştiricileri Thunderbird’ü yeniden yapıyor

Bir zamanlar Mozilla, yalnızca Firefox’a odaklanmak için Thunderbird projesini terk ediyor gibiydi. 2020’de, posta istemcisini yönetmek için MZLA yan kuruluşu kurulduğunda işler değişti ve şimdi geliştiriciler, programı önümüzdeki üç yıl içinde nasıl geliştireceklerine dair net bir plan duyurdular.

Mozilla Thunderbird 20. yıl dönümüne yaklaşıyor ve geliştiriciler şimdiden en popüler posta istemcilerinden birinin önümüzdeki 20 yıl boyunca nasıl sürdürülebilir olabileceğini düşünüyor. Thunderbird’ün kod temeli o kadar eski ki “sürdürülemez” hale geliyor, ancak Temmuz 2023 için planlanan “Supernova” yükseltmesinin (Thunderbird 115) piyasaya sürülmesinden itibaren işler değişecek.

MZLA/Mozilla geliştiricileri duyurdu yazılımın hem görsel hem de teknik açıdan modernize edilmiş bir revizyonuyla Thunderbird arayüzünü “sıfırdan” yeniden inşa ediyorlar. Son 10 yılda toplanan tüm teknik ve arayüz borçlarından kurtulmak için büyük bir yeniden çalışma, bu “kolay bir iş değil” ancak Thunderbird ekibi projeyi önümüzdeki yıllarda sürdürmek istiyorsa gerekli.

MZLA girişimine gelen düzenli kullanıcı bağışları sayesinde, Thunderbird geliştiricileri artık yazılımın açık kaynak koduyla gerçekte ne yapacaklarına dair çok yıllı bir plan hazırlayabilirler. Şu anda, MZLA ekibinin önümüzdeki 3 yıl içinde uygulayacağı üç orta vadeli “birincil hedef” var.

İlk amaç, kod tabanını “daha yalın ve daha güvenilir” hale getirmek, eski kodu yeniden yazmak ve yukarıda belirtilen teknik borçları ortadan kaldırmaktır; ikinci amaç, “uyarlanabilir ve son derece özelleştirilebilir bir kullanıcı arabirimini” korurken tutarlı bir tasarım sistemi oluşturarak arabirimi sıfırdan yeniden oluşturmaktır. Son olarak, üçüncü hedef, tıpkı Firefox gibi aylık bir yayın planına geçiş yapmaktır.

Geliştiriciler, aslında, Thunderbird’ün hala Firefox kod tabanının üzerinde çalışan “kelimenin tam anlamıyla bir grup kod” olduğunu söyledi. Bu yaklaşım, Thunderbird’ün açık kaynaklı tarayıcının çoklu platform desteği, Gecko düzen motoru ve Spidermonkey JavaScript motoru/derleyicisi gibi tüm “iyi şeylerinden” yararlanmasını mümkün kıldı. Ancak, Firefox günlük olarak değişen yüzlerce geliştirici tarafından yönetildiğinden ve posta istemcisi “bir düzineden biraz fazla” çekirdek geliştiriciye güvenebildiğinden, Thunderbird gelişimini karmaşık bir mesele haline getirdi.

Bununla birlikte, MZLA’nın topluluk temelli yaklaşımı ve düzenli bağışlar, Thunderbird’ün son birkaç yılda projenin katlanmak zorunda kaldığı zor zamanları aşmasına büyük ölçüde yardımcı oldu. Thunderbird topluluğu, gelecekte de projenin odak noktası olacak, çünkü geliştiriciler programın kullanıcı arabirimi ve kullanıcı arabirimi (UX) için depoladıkları birçok iyileştirmeyi önümüzdeki 2 yıl içinde “yapabilecekleri” bir arabirim oluştururken getirecekler. herkesin ihtiyaçlarına göre uyarlayın.”

Önümüzdeki gelecekte Mozilla Thunderbird, bazı rakip posta istemcilerinin yıllardır sahip olduğu yeni özellikleri eklemeye ve herkesin deneyimini iyileştirmek için yenilikçi çözümler oluşturmaya odaklanacak. Temel geliştiricilerden oluşan ekip de büyürken, gelir akışlarını kullanıcıların bağışlarının ötesinde artırma planları var.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla