Salı, Nisan 23, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaSağlıkPanik Atak Nedir? Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik Atak Nedir? Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik atak  nedir? Panik atak ani gelişen durumlarda kişinin hayatının tehlikeye girdiğini hissetmesine neden olan, çevresinin tehlikede olduğunu düşündüren psikolojik rahatsızlık türüdür.

Özellikle ülkemizde oldukça yaygın olan bu rahatsızlık, yaşayanların ölüme yakın deneyimler hissettim gibi şeyler söylemesine neden olmakta. Halbuki, panik atak oturduğunuz yerde de sizlere bunları hissettirebilecek türden bir rahatsızlıktır.

Panik atak yüzünden ölüme yakınlaştığını, panik atak nedeni ile bazı olmayan şeylerin olduğunu iddia eden kişiler beyinlerinin onlara o an oynadığı oyunlara kanan kişilerdir. Atakların normal bir şekilde otururken gelebileceği gibi, sıradan bir araç sürüşü sırasında da gelebilir.

Yani, Panik atak geçirmek için belirli yer, mekan ve zaman kavramı bulunmamakta. O sizi istediği her an ziyaret eder.

Panik Atak Neden Olur?

Peki, bunca zarara neden olan Panik atak neden olur? Panik atak bir psikolojik rahatsızlık türüdür. Her ne kadar böyle olsa da neden olduğu tam olarak bilinmemekte.

Ancak, Panik atak yaşayan kişilerin geçmişine bakıldığında hepsinde ortak bir nokta var. Çocukluk travmaları. Çocukluk travmalarına bağlı olarak da gelişebilecek olan panik ataklar, yaş fark etmeksizin yaşanabilecek travmalar ile de aktif hale gelebilirler.

 • Yüksek stres oranları.
 • Çocuklukta yaşanan hayal kırıklıkları.
 • Çocukluk döneminde görülen şiddet.
 • Sevilen bir yakının kaybedilmesi.
 • Travma oluşturabilecek kaza türleri.

Panik atak rahatsızlığından uzak kalmak ve hayatına bu rahatsızlığı almak istemeyen kişilerin olabildiğince yüksek stres oranlarından uzak kalması ve geçmişine dair olan konularda uzmanlarla iletişime geçerek tedavi alması gerekmektedir.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak olabilirsiniz! Ancak bunu, panik atak belirtilerini bilmediğiniz için daha erken teşhis edememiş olabilirsiniz. Peki, Panik atak belirtilerini nelerdir?

 • Aniden gelen bayılma hisleri.
 • Nefes darlıkları ve nefes alamama.
 • Vücutta yaşanan karıncalanma hissi.
 • Ruhun bedenden ayrılığına dair hisler hissetmek.
 • Göğüs sıkışması.
 • Aniden yükselen ateş derecesi.

Söz konusu panik atak belirtileri dışında da spesifik belirtiler de yaşanabilmekte. Ataklara dair şüpheleriniz varsa bu konuda bir uzmandan yardım almanız süreç içindeki çözümler için daha raht adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Önce aile hekiminize danışın, aile hekiminizin yönlendirmesi ile birlikte bir psikolojik destek alın. Söz konusu psikolojik destek sırasında yapılacak testler ile birlikte panik atak olup olmadığınızı öğrenebileceksiniz.

Panik atak konusunda endişelenmenizi gerektiren pek bir şey bulunmuyor. Zira, doğru adımlar ile panik atak tedavisi yapmak mümkün durumda.

Evde Panik Atak Tedavisi

Evde panik atak tedavisi her ne kadar mümkün gibi görünüyor olsa da çok da mümkün olmayan bir sürece girmenize neden olabilecek bir konudur.

Uzmanınız ile birlikte yapacağınız tedavi adımları ile birlikte panik atak konusunda hızlıca bir çözüme ulaşabilirsiniz. Atak tedavileri maalesef ki herkes için aynı yöntemler ile yapılmamakta. Kimisi için atak nedenlerinden uzak durmak iyi gelirken kimisi için atak nedenlerinden uzak durmak bu rahatsızlığın güçlenmesine neden olmakta.

Özellikle ilaçlar ile desteklen tedavi sürecine evde devam edebilir, korkularınızı ve panik durumunuzu kontrol etmeyi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Panik atak durumuna ne yapmak doğru olur? Panik atak geçirirken ne yapmalı?

 • Panik ataktan kurtulmak için ek çabalara girmeyin, akışına bırakın.
 • Ani gelen baş dönmelerinin bir zarara neden olmaması için olduğunuz yerde kalın.
 • Ortada gerçekten bunu tetikleyecek ve önemli sorunlara neden olabilecek bir durum varsa çevrenizden yardım istemeye çalışın.
 • Hızlı nefes almaktan kaçının, ana amacınız nefes alma seviyenizi düzenlemek olsun.

Birkaç basit adım ile bu şekilde panik atak krizlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken ve bilmeniz gereken en önemli nokta. Panik atak krizlerinin hayatınızı bitirmeye yönelik adımlar atamıyor oluşu.

Panik Atak Ölüme Neden Olur Mu?

Panik atak ölüme neden olur mu? Panik atak psikolojik rahatsızlığına sahip olan kişiler. Bu atakları geçirdikleri sırada ölüme yakın deneyimler yaşadıklarını. Sanki son anlarını yaşadıklarını anlatırlar.

Özellikle zihninizin size oyun oynadığını göz önünde bulunduracak olursak bu sırada yaşanak olan hislerin ve gördüklerinizin gerçek olmadığını. Tamamen hayal ürünü olduğunu söylemek oldukça kolay olacaktır.

Atak sırasında zor nefes almanız alacağınız son nefes anlamına gelmemekte. Panik atak krizleri yaşayan kişiler 50 ile giden bir aracı 200 ile gider gibi bile hissedebilirler. Maalesef ki işin sonu beyinde gerçekleşiyor.

Panik atak krizleri ölüme neden olmadıkları gibi, bazı hayal ürünü şeyleri görmenizi de sağlayabilir ve bu süreci daha da zorlu bir şekilde geçirmenize neden olabilir. Kurtulmak için hızlı bir tedaviye başlamanız önerilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla