Perşembe, Haziran 13, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaTeknolojiPopüler Rus arama motoru Yandex'te kaynak kodlarını içeren veri sızıntısı

Popüler Rus arama motoru Yandex’te kaynak kodlarını içeren veri sızıntısı

 Dünyanın en büyük dördüncü arama motoru olan Yandex, birçok dijital veya dijital olarak zenginleştirilmiş hizmet sunan gerçek bir teknoloji devidir. Şirket, en azından SEO pazarı için ilginç sonuçlar sağlayacak olan yakın zamanda bir güvenlik olayına karıştı.

Yandex servislerinden çalınan yaklaşık 50 gigabaytlık veri geçtiğimiz günlerde çevrimiçi olarak paylaşıldı. Şirket sızıntıyı önemsiz göstermeye çalışıyor ancak torrent aracılığıyla paylaşılan kaynak kodu, hizmetlerinin ve özellikle de web arama motorunun gerçekte nasıl çalıştığına dair pek çok yararlı bilgiyi ortaya çıkarabilir. Sızıntı 25 Ocak’ta gerçekleşti ve bir dosya listesi görünüşe göre Temmuz 2022’de, Rusya’nın Ukrayna’yı tam kapsamlı işgaline başladığı Şubat 2022’ye kadar uzanan bir depodan çalınmış. Torrent, indeksleme botlu arama motoru, Haritalar (Rusya’nın Google Haritalar ve Sokak Görünümü sürümü), Uber- dahil olmak üzere tüm büyük Yandex hizmetlerinin kaynak kodu dışında hiçbir veri (veya önceden oluşturulmuş ikili dosyalar) içermiyor gibi görünüyor. hizmet Taksi, Posta, Market (Amazon alternatifi), bulut platformu ve çok daha fazlası gibi. Yazılım mühendisi Arseniy Shestakov’a göre sızıntı çok önemli. Kodlayıcı olan Google, Uber, Amazon, Netflix ve Spotify’ın yerini aynı anda alabilen “tek bir şirket hayal edin” dedim. Shestakov, şirkette çalışan (veya hala orada çalışmakta olan) farklı kişilerle konuştuğu ve bazı arşivlerin Yandex hizmetleri ve gerçek intranet URL’lerine işaret eden belgeler için “modern kaynak kodu” içerdiğini söylediği için sızıntı da yasaldır.
2023 01 31 Image 10 J 1100

Sızıntının en ilginç ve potansiyel olarak zarar verici yönlerinden biri, Yandex arama motorunun kaynak kodu, yani algoritma tarafından kullanıcı arama sorguları için sonuç sağlamak için kullanılan sıralama faktörleridir. Sızıntı listeleri 1.922 benzersiz sıralama faktörü çoğunluğu “kullanımdan kaldırıldı” olarak işaretlenmiştir ve muhtemelen Yandex kodunun en son sürümlerinde değiştirilmiştir.

Rus arama motoru tarafından kullanılan ilk sıralama faktörü, Google’ın web sayfalarını sıralamak için kullandığı en önemli algoritmaya açık bir referans olan “PAGE_RANK” dır. Yandex’in kendi web aramasına gelince, sızdırılan algoritma çok eski olmayan, çok fazla organik trafiğe sahip (yani benzersiz ziyaretçiler), kod optimizasyonlu ve güvenilir sunucularda barındırılan veya Wikipedia sayfaları olan sayfaları tercih ediyor gibi görünüyor.

Yandex sızıntısı, SEO uzmanlarına birinci sınıf bir arama motorunun gerçekte nasıl çalıştığına dair pek çok bilgi sunuyor, ancak güvenlikle ilgili çıkarımlar o kadar da ilginç olmamalı. Shestakov, hiçbir kişisel verinin söz konusu olmadığını ve birkaç API anahtarının muhtemelen yalnızca test için kullanıldığını söyledi.

Yandex’in resmi basın açıklaması Olayla ilgili olarak, sızdırılan kod parçalarının “eski olduğunu ve hizmetleri tarafından şu anda kullanılan sürümden farklı olduğunu”, yayınlanan bazı parçaların ise “aslında operasyonlarda hiçbir zaman kullanılmadığını” söyledi.

Şirket, görünüşte siyasi saikli olayı hâlâ araştırıyor ve gelecekte daha fazla sızıntı olmaması için yönetim gözetimini iyileştirmek için mümkün olan tüm önlemleri alacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla