Çarşamba, Şubat 21, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaTeknolojiRüzgar ve güneş enerjisi Avrupa'da yükselişte

Rüzgar ve güneş enerjisi Avrupa’da yükselişte

Dört gözle bekleyecek bir şey: 2022’de Avrupa kıtası şimdiye kadarki en zor enerji krizlerinden birini yaşadı. Her şeye rağmen yenilenebilir enerji çözümlerinin benimsenmesi için gerçek bir nimet sağlayan gerçek bir dönüm noktası.

Geçen yıl, Avrupa Birliği’nde rüzgar ve güneş enerjisinin benimsenmesinde dikkate değer bir artış görüldü. Kömürden temiz elektriğe geçişi teşvik etmek için “veriye dayalı içgörüler” kullanan İngiltere merkezli bir enerji düşünce kuruluşu olan Ember’in yeni bir raporu, AB’nin Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı işgal savaşının tetiklediği enerji krizini başarıyla aştığını söylüyor.

2022’de Ember’in raporunda belirtilenler, rüzgar ve güneş santrallerinden enerji üretimi, Avrupa’nın toplam elektrik faturasının %22’sini oluşturdu. Eski Kıta tarihinde ilk kez, yenilenebilir kaynaklar doğal gazı geride bırakabildi. Bu, Avrupa ile Rusya arasında benzeri görülmemiş çekişmenin ana nedenlerinden biri oldu.

Ukrayna işgalinin ardından AB ve diğer Batılı ülkeler, Rusya’ya karşı kademeli olarak daha sert yaptırımlar uygulayarak Kremlin üzerinde önemli bir ekonomik baskı oluşturmaya çalıştı. Moskova yetkilileri buna tepki olarak başlıca müşterileri olan Avrupa’ya olan doğal gaz arzını keserek, bu da enerjinin yenilenebilir kaynaklara geçişinde önemli bir hızlanma sağladı.

Ember’in raporuna göre, güneş enerjisi üretimi 2022’de rekor bir artışla 39 TWh (veya +%24) arttı ve güneş paneli kurulumlarında %47’lik artış 41 GW’a eşit oldu. Ember, 20 AB ülkesinin “güneş elektriğinden şimdiye kadarki en yüksek payına” ulaştığını söylüyor ve güneşe geçişte lider Hollanda.

Rus gazını telafi etmek için kömür tüketiminin daha geniş çapta yeniden etkinleştirilmesiyle ilgili korkular asılsız çıktı, çünkü kömürlü termik santraller yılın son çeyreğinde ortalama +%18’lik bir kullanım gördü. Tekrar devreye alınan 26 fabrikadan 9’unda sıfır kullanım görüldü. Sonuç olarak, kömürden elektrik üretimi 2022’de %7 büyüdü.

Ember’in Data Insights Başkanı Dave Jones’a göre, Avrupa “enerji krizinin en kötüsünden kaçındı.” 2022’de yaşanan şoklar, kömür enerjisinin yeniden devreye alınmasında sadece “küçük bir dalgalanmaya” ve yenilenebilir kaynaklar için büyük bir destek dalgasına neden oldu. Jones, kömürün geri tepme korkularının artık “öldüğünü” ve Avrupa’nın temiz elektrik üretimine geçiş planının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Nükleer santrallere gelince, 2022’de rüzgar ve güneş kaynaklarıyla aynı miktarda enerji sağladılar – %22. Avrupa’da nükleer enerji bugünlerde çoğunlukla Fransa’dan geliyor, ancak Ember bu yıl için önemli bir kullanım artışı beklemiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla