Pazartesi, Nisan 22, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaBilgisayarDonanımSamsung'un 8. nesil V-NAND'ının 12 GB/sn üzerini desteklemesi bekleniyor

Samsung’un 8. nesil V-NAND’ının 12 GB/sn üzerini desteklemesi bekleniyor

Şirketler, PCIe 4.0 SSD’lerden mümkün olan her son hızı sıkıştırmaya çalıştıkça, en yeni standart olan PCIe 5.0’a odaklanmaya başladılar. Bazı üreticiler 10+ GB/s kapasiteli diskler bildirse de Samsung, 8. nesil V-NAND ile tüm rekabetini alt etmeye çalıştı.

Bu yılın başlarında Samsung’un en yeni ve en hızlı NVMe katı hal sürücüsü olan 990 PRO’yu ele aldık. 990 PRO , ” 7,450 MB/sn’ye varan” hızlara sahipti ve incelemeler bunun tüketiciler için en iyi PCIe 4.0 SSD’lerden biri olduğunu gösterdi. Sürücü, Samsung’un 7. nesil “V-NAND” flaşına sahiptir. Ancak şirket, 7. nesil yongaları uzun süre kullanmayı planlamıyor.

Ağustos ayında Samsung , yaklaşmakta olan 8. nesil V-NAND için üretim aşamasına başladı . O zamanlar, özellikler biraz belirsizdi. Daha yakın tarihli bir duyuruda Samsung, etkileyici olan bu yeni flaş modüllerinin hızlarını herkese açık hale getirdi.

Samsung’un 8. nesil V-NAND’ı, beklenen 236 katmanın yanı sıra, 12 GB/sn’ye eşit olan 2,4 GT/s’ye kadar destek sunuyor. Samsung , V-NAND’ın önceki nesline kıyasla bunun 1,2 kat artış olduğunu iddia ediyor.

8. nesil V-NAND ayrıca tek bir flash modülünde 128 GB’a kadar izin vererek bir sürücüye daha da fazla depolama alanı sığdırmasına olanak tanır. Her bir 7. nesil V-NAND yongasının destekleyebileceği kapasite hakkında mevcut bilgi yok. Ancak Samsung, 8. nesil V-NAND’ın “endüstrinin en yüksek bit yoğunluğuna” sahip olmasını sağlıyor.

Samsung’un bu yeni NAND neslini PCIe 5.0 SSD’lerde kullanmadan önce PCIe 4.0 SSD’lerde kullandığını görebiliriz. Samsung’un bir PCIe 4.0 x4 yuvasının 8 GB/sn bant genişliği sınırını aşmasına izin verebilir, bu başarı 990 PRO’nun bile ulaşamadığı bir başarıdır ve bu başarının yaklaşık 550 MB/sn gerisindedir.

8. nesil V-NAND içeren tüketici sürücüleri için resmi bir çıkış tarihi yoktur. Yeni teknolojiye sahip ilk SSD’ler, büyük olasılıkla öncelikle çalışma alanları ve sunucular için kurumsal kullanıma hitap edecek. Yine de, 8. nesil V-NAND’a sahip tüketici sınıfı SSD’ler, bu işyeri entegrasyonlarının hemen arkasında olmalıdır.

Genel olarak, PCIe 5.0 destekli bir bilgisayara sahip biri olmak için heyecan verici bir zaman. Birkaç ay içinde piyasadaki en hızlı depolama cihazlarından yararlanabileceksiniz. Samsung başlangıçta “partiye geç” olsa da, ilk PCIe 5.0 SSD’si geldiğinde çok dikkat çekecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla