Salı, Nisan 23, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaMobil CihazlarMobil UygulamaSketchy Google Play Store ödül uygulamaları 20 milyonun üzerinde indirildi

Sketchy Google Play Store ödül uygulamaları 20 milyonun üzerinde indirildi

Hiçbir şey yoktan var olmayacak, diye yazmıştı Shakespeare ve bu özellikle kullanıcıların para kazanmasına izin verdiğini iddia eden şüpheli Android uygulamaları için geçerli. Bu etkinlik izleme uygulamaları 20 milyondan fazla kez indirildi, ancak aslında onlardan herhangi bir ödeme almak neredeyse imkansız.

tarafından bir rapor Doktor Web antivirüs, kullanıcıların çeşitli görevleri yerine getirerek para kazanmasına izin verdiği varsayılan uygulamalara ışık tutuyor. Adımsayarlar, iyi alışkanlık yapıcılar ve yürüdükleri mesafe, bir sağlık rutini takip etmeleri vb.

Bu hedeflere ulaşanlar, reklam izleyerek artırılabilen bilet veya jeton şeklinde sanal ödüller alırlar. Ancak uyarı şu ki, kullanıcıların herhangi bir şey çekmelerine izin verilmeden önce bu ödüllerden milyonlarca kez toplamaları gerekiyor ve her başarı yalnızca az sayıda jeton kazanıyor; para çekme eşiğine ulaşmak bir yıldan uzun sürebilir.

Birisi gerçek parayı çekmeye yetecek kadar jeton kazanmayı başarsa bile, uygulamalar önce düzinelerce reklam videosu izlemelerini ister. Ardından, para çekme sürecini “hızlandırmak” için birkaç düzine reklam daha görüntüleme seçeneğine sahip olurlar. Uygulamaların, kullanıcı ödemesiyle ilgili verileri asla doğrulamadığı, bu nedenle insanlar bunlara ne kadar zaman, çaba ve para harcarsa harcasın, ödeme yapma olasılıklarının düşük olduğu belirtiliyor.

Uygulamalardan biri olan Lucky Step-Walking Tracker, kullanıcıların jetonlarını çeşitli çevrimiçi şirketler için mağaza hediye kartlarına dönüştürmesine olanak tanır. Ancak işlevsellik, uygulamanın son güncellemesinde kaldırıldı ve kullanıcılara biriktirmek için yüzlerce saat harcadıkları bir sürü değersiz jeton bıraktı.

Bütün bunlar yeterince kötü değilse, Bleeping Computer notlar uygulamanın incelemeleri, telefonun kilidi her açıldığında tam ekran reklamlar gösteren reklam yazılımı öğelerine de sahip olduğunu iddia ediyor. Hatta ekranı geçersiz kılarlar, böylece kullanıcılar reklamla etkileşime geçene kadar diğer uygulamalara erişilemez.

Bu tür dolandırıcı uygulamalar yeni değil, ancak Dr. Web’in raporundakileri önemli kılan şey, çok sayıda indirilmiş olmaları. Lucky Step-Walking Tracker’ın 10 milyon, WalkingJoy’un 5 milyon ve Lucky Habit: sağlık takipçisinin 5 milyon indirmesi var. Üçü de aynı komut ve kontrol sunucusuna bağlanarak, aynı sahip/operatöre sahip olduklarını gösterir.

Görünüşe göre pedometre uygulamaları artık kaldırılmış, ancak Lucky Habit, benzer “bir milyar jeton kazan” sunan diğer birçok uygulamanın yanı sıra hala mevcut. Might size bir şey ödemek” özellikleri.

Dr.Web ayrıca, Play Store’da yatırım uygulamaları, dizinler, anketler ve neredeyse yarım milyon kez indirilmiş oyunlar kılığına giren birkaç kimlik avı uygulaması konusunda da uyarıda bulundu. Her biri 100.000 indirmeye ulaşan Golden Hunt, Reflector ve Seven Golden Wolf blackjack içerir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla