Çarşamba, Şubat 21, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaTeknolojiSpotify 205 milyon premium aboneye ulaştı, ancak finansal kayıplar artıyor

Spotify 205 milyon premium aboneye ulaştı, ancak finansal kayıplar artıyor

Spotify 4. Çeyrek Raporu: 205 Milyon Premium Abone ve Yükselen Kayıplar

Spotify, yeni yayınlanan 2022 dördüncü çeyrek raporunda şu anda 205 milyon premium (ücretli) abonesi olduğunu söyledi. Bu rakam, geçen yılki çeyrekte yüzde 14’lük bir artışla 180 milyon premium aboneye ve üçüncü çeyrekte 195 milyona ulaştı. Aylık aktif kullanıcılar (hem premium hem de reklam destekli kullanıcıları birleştirir), geçen çeyreğin 456 milyon aktif kullanıcısına kıyasla yüzde yedi artışla 489 milyona ulaştı.

Kazanımlara rağmen, Spotify’ın finansal kayıplar yığılmaya devam ediyor. Spotify, dördüncü çeyrekte 3,17 milyar avro (3,44 milyar dolar) gelir elde etti ancak 270 milyon avro (293 milyon dolar) net zarar bildirdi. Karşılaştırma için, şirketin 2021’in dördüncü çeyreğindeki net zararı sadece 34 milyon euro (37 milyon $) oldu. Müşteri tabanının artmasına rağmen, bu yükselen kayıplar, Spotify’ın büyümesinin maliyetlerini de artırmaktadır.

Spotify, son satın almaların etkisi olan Heardle, Chartable ve Podsights gibi diğer şirketlerin, personel sayısındaki artış nedeniyle artan personel maliyetlerine ve yüksek reklam maliyetlerine dikkat çekiyor. Bu ayın başlarında, Spotify CEO’su Daniel Ek, onaylanmış şirket çalışan sayısını yaklaşık yüzde altı veya yaklaşık 600 çalışan azaltıyor olacaktı.

Spotify’ın etkileyici kullanıcı kazanımları, yatırımcıların gözünde artan kayıplardan daha ağır basıyordu. Haberler üzerine hisseler yüzde 10’un üzerinde arttı ve bu yazının yazıldığı tarihte şu anda 110,15 dolardan işlem görüyor. 2023’ün ilk çeyreğine bakıldığında Spotify, 207 milyon premium aboneye, aylık 500 milyon toplam aktif kullanıcıya ve 194 milyon Euro’luk işletme zararıyla 3,1 milyar Euro’luk gelire ulaşmayı bekliyor.

Finansal kayıplar, Spotify’ın büyümesinin maliyetini artırsa da, yükselen premium abone sayıları, şirketin potansiyelini gösteriyor. Artan kullanıcı sayılarının, yükselen maliyetlerin üzerinde etkili olacağına inanılıyor. Spotify, gelecek çeyreklerde daha da büyümeyi hedefliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla