Pazartesi, Nisan 22, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaGenelSSD ile HDD Okuma Yazma Hızları

SSD ile HDD Okuma Yazma Hızları

Harddisk veya kısaca HDD, veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. Önceleri büyük boyutları ve yüksek fiyatları nedeni ile sadece bilgisayar merkezlerinde kullanılan HDD’ler, cep telefonları ve sayısal fotoğraf makineleri içine sığabilecek kadar küçülen boyutları ile günlük hayatımıza girmişlerdir.

SSD’ler ise HDD yapısında gördüğümüz dönen manyetik diskler veya optik ortamlar yerine, hareketsiz flaş bellek teknolojisi kullanan veri depolama aygıtlarıdır. HDD’lerde ki artan dönüş hızı (RPM) daha fazla performans ve beraberinde sıcaklık problemi de getirmiştir. Problemlerin çözümünde kullanılan teknikler limitlerine yaklaşırken HDD teknolojisinden tamamen farklı bir mimariye sahip olan SSD’ler üretilmeye başlanmıştır. SSD’lerde USB flaş disklerde kullanılan NAND teknolojisi kullanılmıştır fakat SSD’lerde kullanılan NAND’ın kalitesi, ilgili kontrol birimi ve arabirimi farklıdır.

SSD ve HDD Arasındaki Temel Farklar

SSD’leri HDD’lerden ayıran temel nokta veri saklama mimarilerinin tamamen farklı olmasıdır. SSD’lerde mekanik disklerde bulunan dönen manyetik diskler yerine tamamen hareketsiz ve genellikle NAND flaş teknolojisinin kullanıldığı bellek çipleri bulunur. Bu özelliğiyle SSD’ler geç ısınma ve sessiz çalışma avatanjlarını sağlarlar. HDD’ler verileri doğrudan ana bilgisayardan alarak manyetik disklere yazabilmelerine karşılık SSD’ler çok büyük veri bloklarını bir seferde yazmak için, önce silip ardından yeniden yazmaları gerekir. SSD’lerin okuma hızı HDD sürücülere göre oldukça hızlıdır. SSD ve HDD sürücüler verimlilik bakımından farklı güçlere sahip oldukları için, birbirilerini tamamlayabilir ve bir arada kullanılabilirler. SSD’ler HDD’lere göre; çok hızlı rastgele veri erişimi (IOPS), düşük güç tüketimi, sessizlik, küçük boyut ve yüksek fiziksel dayanıklılık özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Bir HDD’in maksimum yazma hızı ortalama 150mb/sn iken SSD’lerde bu hız 560mb/sn‘dir. Aşağıda kendi bilgisayarımda test ettiğim sonuçları görmektesiniz. SSD; Toshiba OCZ TR200 240GB SSD, HDD; WD Blue 1TB 7200RPM, USB; SanDisk Cruzer Blade 16GB, Portable HDD; Taşınabilir WD Elements 500GB HDD.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla