Çarşamba, Şubat 21, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaSağlıkDiyetlerSu İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su içmenin faydaları, daha kaliteli bir hayat için kavranmalıdır. Günlük yaşamda yeterli miktarda su içmek önemsenen bir durum değildir. Fakat bu yanlış bir harekettir. Unutmayın ki; su içmek ne kadar faydalı ise su içmemek de o kadar zararlıdır.

Biyolojik olarak vücudumuzun %70’i sudan oluşmaktadır. Eklemlerin, rahat hareket etmesi için bile eklem aralarında su bulunmaktadır. Suyun az tüketilmesinden kaynaklanan ‘eklem rahatsızlığı’ için birçok tedavi yöntemi denenmektedir ancak, bu işin en basit yolu su içmektir. En basitinden su içmemenin nelere mal olduğunu gördünüz.

Su İçmek Cildi Yeniler

Su içmenin faydaları konumuzun ilk başlığı cilt ile alakalı. İnsanlar cilt güzelliği için maddi harcamalar yapmaktadır. Fakat, bu harcamaları yapmadan da güzel bir cilde kavuşmak mümkün. Yeterli su miktarı alındığında cilt kuruluğunu kaybeder. Daha canlı gözükür. Ayrıca, cilt daha esnek bir hale gelir. Su içme oranı iyi ayarlandığında ise vucüttaki çatlaklar gidebilir. Saçlardaki kırılmalar azalabilir.

Su İçmek Zihni Açar

Vücudumuzun komuta merkezi beyindir. Vucüt işleyişinin iyi olması içinde beynin sağlıklı olması gereklidir. Beynin sağlığı içinse ‘su’ gereklidir. Yetersiz miktarda su tüketimi; unutkanlık, algıda bozukluk, sinirli hal, dikkat eksikliği gibi sorunlara yol açabiliyor.

Su İçmek Strese İyi Gelir

Su içmenin faydaları arasında psikolojik rahatsızlıklarda vardır. Beynimizin %85’i sudan oluşmaktadır. Vücudumuza asgari miktarda su ve besin alınma otomatikmen kendimizi stres altında hissederiz. Bu nedenle de yeteri miktarda su içmek strese iyi gelebilir.

Su İçmek Kabızlığı Engeller

Sindirim sistemimizin iyi çalışması için bol su içilmesi gerekiyor. Su tüketiminin yeterli yapılmaması durumunda ise kabızlık ve hazımsızlık problemi ortaya çıkıyor. Bu nedenle günde en az 2.5 litre su içmek gerekiyor.

Su İçmek Ağız Kokusunu Giderir

Yeterli miktarda su tüketilmediği zaman tükürük salgısı zamanla azalır. Bu sebepten dolayı da ağız içi temizliği yapan tükürük salgıları üretilmiyor ve kötü kokular yayılıyor. Naneli sakız vb. şeylere ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan şey; su içmek

Su İçmek Böbrek ve Karaciğeri Korur

Su içmenin faydaları konusunda en önemli şeylerden birisi de böbrektir. Böbreklerin daha iyi çalışması için ve döngünün daha iyi sağlanması için bol bol su içilmelidir. Yeterli miktarda su alınmadığında toksinler karaciğerde birikir, böbreklerde taş oluşur.

 

Su İçmek Gastrit ve Reflüyü Tedavi Eder

Gastrit ve reflü hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir. İlerleyen süreçlerde ise kansere dönüşmektedir. Tüm bunların sebebi ise midenin gereğinden fazla asit üretmesidir. Bolca su içildiğin de ise üretilen fazla asitin yemek borusu duvarına zararı engellenmiş oluyor.

 

Günde Ne Kadar Su İçilmeli?

Günde ne kadar su içmeliyim? Sorusu sağlıklı bir yaşam için sorulmalıdır. Yetişkin bir vücutta günde 2500 ml su kaybedilir. Kaybedilen bu suyun tekrar yerine gelmesi içinse günde en az 2.5 litre su içilmelidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla