Perşembe, Haziran 13, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaMobil CihazlarMobil UygulamaTelefonu Bilgisayar Mikrofonu Olarak Kullanma

Telefonu Bilgisayar Mikrofonu Olarak Kullanma

Telefonu bilgisayar mikrofonu olarak kullanma ihtiyacı çoğu zaman doğabilmektedir. Gerekli ekipmanlara sahip olamadığımız bazı dönemlerde aklımıza gelen bu fikir bazı zamanlarda hayatımızı kurtarabilecek niteliktedir. Telefonu bilgisayar mikrofonu olarak kullanma mümkün olan bir durumdur. Ayarları doğru bir şekilde yapıldığı takdirde normal mikrofonlardan daha kaliteli ses sunabilme imkânı da bulunabilmektedir.

İster öğretmen olun ister bir çalışan isterseniz Youtube’a başlamak isteyen her hangi birisi. Elbet ki hayatınızın bazı noktalarında mikrofonlara ihtiyaç duyacaksınız. Öğretmenler öğrencilerine kısa eğitim videoları hazırlamak, çalışanlar kısa video sunum yapmak Youtuber ya da yayıncılar ise seslerini daha kaliteli bir şekilde iletmek için ihtiyaç duyar. Her ne koşulda olursa olsun o an erişebileceğiniz kaliteli bir mikrofon yoksa Telefonu bilgisayar mikrofonu olarak kullanma fikri sizi oldukça kaliteli yerlere taşıyabilir.

Son zamanlarda düşen alım gücünü de göz önünde bulundurarak elinizdeki imkânları değerlendirmek isteyenlerdenseniz, piyasada satılan mikrofonlardan daha kaliteli bir mikrofona sahip olabilirsiniz. Son 5 yıl içerisinde çıkan telefonların mikrofonları şu an da piyasada bulunan çoğu mikrofonun kalitesinin oldukça üzerinde. Yayın işlerine ya da Youtube işlerine yeni başlayanların pek de ayırabileceği bir bütçesi olmadığını da göz önünde bulundurursak harika bir çözüm yöntemi olabilir. Son zamanlarda piyasaya giriş yapmış Youtuberlar ya da büyük kanallar çoğunlukla telefonlarının mikrofonunu kullanarak kanallarına video çekmekte.

Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma PC

Telefonu bilgisayar mikrofonu olarak kullanma PC için gerekli olan sadece birkaç bilgi. Gereken bilgileri de makalemizin içerisinde sizlere vereceğiz. Makalenin son kısmında bulunan programları indirerek Telefonu bilgisayar mikrofonu olarak kullanma aşamalarına rahatlıkla geçebilirsiniz. Android ya da IOS cihaz kullanımı tamamen sizin isteğinize kalmış durumda. WİFİ üzerinden cihazını bağlayabileceğiniz gibi USB üzerinden de bağlayabilirsiniz.

Bu konuda önerilerimiz arasında ses gecikmesi yaşanmaması adına USB üzerinden bağlamanız yer almakta. USB üzerinden bağlanan cihazınız hiçbir gecikme yaşanmadan bilgisayarınıza ses aktarımı sağlayabilmekte.

Android Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma

Android Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma konusunda piyasa da oldukça fazla uygulama bulunmakta. Her ne kadar uygulama sayısı artış göstermiş olsa da çalışan bir uygulamayı bulmak oldukça güç. Çalışan uygulamaları bulduktan sonra gelen reklamlar da cabası. Makalemizin sonunda sunacağımız linklerde bulunan uygulamalar açılır reklamlara asla yer vermiyor. Ücretsiz sürümü ile de rahatlıkla büyük işler yapabileceğiniz uygulamalar sayesinde profesyonel bir mikrofon alma ihtiyacınızı uzunca bir süre erteleyebilmeksiniz.

Android telefonu mikrofon olarak kullanma konusunda bizlere yardımcı olabilecek en gelişmiş uygulama WOMic uygulaması. Play Store üzerinde hem ücretli hem de ücretsiz sürümü bulunan bu uygulamayı kullanması oldukça kolay.

WOMic Uygulaması İle Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma

İlk olarak makalemizin sonunda vermiş olduğumuz indirme linklerinden WOMic Desktop APP’ı indiriyoruz. Oldukça hızlı bir şekilde inen bu uygulamayı bilgisayarımıza kurmak ile işe başlıyoruz. Uygulamayı kurmak oldukça basit, sadece ileri > ileri butonları ile tüm izinleri vererek bilgisayarımız üzerine gerekli uygulamayı kuruyoruz.

Birkaç Driver kurulumu ardından telefon için olan uygulamayı yükleme aşamasına geçebiliriz. Aynı şekilde makalemizin sonunda vermiş olduğumuz link üzerinden ilgili uygulama mağazasına giderek WOMic uygulamasının son sürümünü ücretsiz bir şekilde indirmelisiniz.

İndirme işlemi ardından otomatik bir şekilde kurulumu gerçekleşen uygulamada bazı adımları uygulayarak ayarlamalar yapmanız gerekiyor.

Öncelikle telefonunuzu bilgisayara bağlamadan önce Ayarlar kısa yoluna gitmeli, oradan Geliştirici seçeneklerine ulaşmalı daha sonra da USB Hata ayıklama modunu açmanız gerekmekte. Fotoğrafta göründüğü gibi açık hale gelen alandan sonra başka bir ayara dokunmadan Ayarlar kısmından çıkmalısınız. Yanlış bir işlem sonucunda cihazınızda bazı çökmeler meydana gelebilir.

USB Hata ayıklama kısmını açtıktan sonra WOMic uygulamasını hem bilgisayardan hem de telefon üzerinden açıyoruz. Hemen ardından cihazımızı bilgisayara USB üzerinden bağlıyoruz. Bu kısımda WİFİ bağlantısını da seçebilirsiniz ancak ses kayması ve gecikme durumlarını ortadan kaldırmak için en güvenilir yöntem cihazınızı USB üzerinden bilgisayara bağlamak olacaktır.

Bilgisayar üzerinden açmış olduğunuz uygulama bu şekilde görünecektir. Açılışta her hangi bir uyarıda bulunmamışsa her şey doğru bir şekilde yapılmış demektir. Sıradaki adım olan telefondan WOMic uygulamasını açma adımına geçiş sağlayabiliriz.

Mobil olarak açmış olduğunuz uygulama ilk olarak bu şekilde gözükecektir. Sağ üst kısımda bulunan ayarlar gereken Transport sekmesine ulaşmalı ve sesinizi ne şekilde aktaracaksanız seçmeniz gerekmekte. USB, Wİ-Fİ ve Bluetooth seçenekleri bulundan uygulama üzerinden USB seçeneklerini seçmeniz önerimizdir.

 Transport kısmından USB kısmını seçtikten sonra yapmanız gereken tek bir adım kalıyor o da gerekli uygulamaya Start komutunu vermek. Uygulamanın ana ekranına gelindiği zaman Sağ üst kısımda, ayarlar kısmının hemen sol tarafında bulunan “Start” butonuna tıklamanız gerekmekte. Tıklar tıklamaz bilgisayar üzerinde dönerek sırası ile şu adımları ­izlemelisiniz.

Bir süre bekledikten sonra bağlantının başarılı olduğuna dair bir mesaj gelecek ve uygulamayı sağlıklı bir şekilde kullanabileceksiniz.

Connected yazısını gördükten sonra cihazınızın başarılı bir şekilde bilgisayara bağlandığını görebilirsiniz. Bazı durumlarda telefon bilgisayara bağlanmış olduğu halde ses iletimi sağlanamaz. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalmamak için şu adımları izlemeniz gerekmekte.

Denetim Masası> Ses

Gelen pencereden Kayıt sekmesine geçiyorsunuz.

Kayıt sekmesinde bu şekilde iki mikrofon bulunuyorsa bu aşamaya kadar yapılan her şey doğru demektir. Ses gelmeme sorununu çözmek için WO Mic Device olarak görünen mikrofona sağ tıklıyor ve “ Varsayılan iletişim aygıtı olarak ata” “Varsayılan olarak ata” seçeneklerine tıklıyoruz.

Yapılan bu ayarlamalardan sonra varsayılan ağıtınız telefonunuz olmuş oluyor. Diğer programlar üzerinden her hangi bir ayar yapmadan kullanım sağlayabilirsiniz.

IOS Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma

IOS Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma konusu Android cihazlara göre daha kolaydır. Bu konuda size gereken sadece bir Aux kablosu ve ücretsiz ulaşabileceğiniz bir uygulama. Yeni nesil bir IOS cihaz kullanıyorsanız kulaklık ve mikrofon dönüştürücü satın almanız veya hali hazırda olanını kullanmanız gerekmekte.

Piyasada 7TL ya da daha yüksek fiyatlara bulunabilen bu aparat sayesinde cihazınızı AUX çıkışına kavuşturabilirsiniz. Kullandığınız bilgisayara göre üç Boğum ya da iki boğum şeklinde alacağınız AUX kablosunu IOS cihazınıza bağlamanıza gerekmekte. Üç boğum ve iki boğum arasındaki farklar bilgisayarınız üzerinde bulunan girişlere göre değişiklik gösterebilmekte. Tek bir giriş var ve mikrofon kulaklık girişi oradan sağlanıyorsa üç boğum. Mikrofon ve kulaklık için iki farklı giriş bölümü bulunuyorsa iki boğumlu AUX kablo kullanımı sağlamalısınız.

Megaphone: Voice Amplifier uygulamasını makalenin son kısmında yer alan indirme linklerinden indirdikten sonra basit bir ayarlama sonrasında kullanıma başlayabilirsiniz. Kullanımı basit olan uygulamanın Ara yüzü bu şekilde gelmekte.

Alt kısımda bulunan alandan IPAD ya da IPhone seçeneklerini seçebilirsiniz. Kullanacağınız seçenekler arasında Wİ-Fİ seçenekleri de bulunmakta ancak daha kaliteli bir ses deneyimi ve gecikme durumuna maruz kalmak istemiyorsanız AUX kablosu üzerinden sesinizi aktarmanız daha doğru.

AUX seçeneklerini ve IPhone seçeneklerini seçtikten sonra bilgisayarınızın mikrofonun girişine telefonunuzdan gelen AUX kablosunu bağlayarak hiçbir kurulum gerçekleştirmeden kullanım sağlayabilirsiniz.

IOS Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma Uygulaması

IOS Cihaza Kurulacak Olan : İNDİR

Android Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma Uygulaması

Bilgisayara Kurulacak Olan : İNDİR

Bilgisayara Kurulacak Olan Driver : İNDİR

Android Telefona Kurulacak Olan : İNDİR

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla