Tesla Otomatik Fren Sisteminin Nasıl Çalıştığını Söyleyen Sunum Video

23.04.2020
65
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Tesla Otomatik Fren Sisteminin Nasıl Çalıştığını Söyleyen Sunum Video
REKLAM ALANI

Tesla’nın vasıtalarında bulunan yarı özerk sürüş yardımı Autopilot, arabaların en fazla konuşulan özellikleri arasında yer alıyor. Autopilot, özerk sürüş özelliklerinin yanında bazı güvenlik özelliklerini de kullanıcılarına sunuyor.

Autopilot’un ehemmiyetli güvenlik özellikleri arasında Acil Gidişat Otomatik Fren Sistemi de yer alıyor. Tesla vasıtaların, beklenmedik vaziyetlerde durmasını sağlayan Acil Gidişat Otomatik Fren, düşüncesiz yayaların yaşamını kurtarıyor. 

Tesla, Acil Gidişat Otomatik Fren sisteminin çalışma manasını açıkladı

Tesla otomatik fren

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Geçtiğimiz sene tertip edilen Euro NCAP’te Autopilot takviyeli bu güvenlik özelliğinin yayalara karşı olan testlerde nasıl ve ne kadar zaferli olduğunu görmüştük. Tesla, geçen seneki testlerin ardından bu sefer asıl dünyadan Acil Gidişat Otomatik Fren anlarını paylaştı.

Tesla’nın suni zihin ve bilgisayar vizyonu başkanı Andrej Karpathy, Scaled Machine Learning Conference’taki sunumunda Tesla arabaların otomatik fren sistemi sayesinde yayaların yaşamlarını nasıl kurtardığına dair videoları paylaştı. Şubat ayı sonunda hakikatleşen konferansın görüntüleri, çevrimiçi olarak yeni paylaşıldı.  

Andrej Karpathy’nin konferansta gösterdiği üç video misalinde yayaların taşıtın görüş alanına yayaların girmesi ile birlikte taşıtın bütün zamanında durduğu görülüyor. Tesla, taşıtlarının bu durma anlarını vasıtalarda bulunan TeslaCam özelliği sayesini tutabiliyor ve kaydoluyor. 

Tesla otomatik fren

Karpathy, sunumunda Tesla vasıtaların kameralarının taşıt Autopilot’ta bile olmasa da çalışmaya devam ettiğini, önüne bir yaya çıktığında durduğuna söyledi. Karpathy, Tesla vasıtaların Acil Gidişat Otomatik Fren ile yayalara çarpmadan durduğu misallerin başka videolarının da olduğunu söyledi. 

Tesla’nın suni zihin ve bilgisayar vizyonu başkanı, sunumunun devamında Tesla’nın bütün özerk sürüşü sağlayacak sistemlere üzerinde çalışmaya devam ettiğini söylerken, bu süreçte makine bilmesini nasıl kullandıklarını da açıkladı. 

 Andrej Karpathy’nin Scaled Machine Learning Conference’taki sunumu:

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.