Salı, Nisan 23, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaOtomobilVolkswagen Amarok

Volkswagen Amarok

Volkswagen tarafından 2010 yılından beri üretilmekte olan ve Pick-up sınıfında yer alan bir otomobilden bahsedeceğim size. Eskimo dilinde ‘kurt’ anlamına gelen Amarok gerek teknik özellikleri gerekse görselliği ile görenleri büyülüyor. O zaman aracımızı tanımaya başlayabiliriz.

Tasarımı ile Göz Dolduruyor

  • Volkswagen amarok motor sistemi 2.0 litrelik dizel motora sahiptir. Piyasaya sunulan ve arkadan itişli olan bu araç 4 × 4 ve ya 4 × 2 olarak alıcıya iki ayrı seçin hakkı veriyor. Ayrıca 8 ileri otomatik vitesli versiyonu da mevcut. Amarok’un sahip olduğu teknik özellikleri saymakla bitecek gibi değil.
  • VW bu modelin 45 derecelik eğime sahip rampaları çıkabildiğini ve 49.7 derecelik eğimle bile ilerleyebildiğini savunuyor. Ayrıca 50 santimlik su derinlikte bile yol alabilmesi mutlaka aktarılması gereken özelliklerinden. 2.52 m2‘lik büyük kasası sayesinde geniş bir yükleme alanı sağlıyor.
  • Araç direksiyonu, sinyal kolları, ses sitemi, gösterge tablosu ve klima sistemi gibi üniteler diğer VW modelleri ile nerdeyse birebir aynı. Volkswagen amarok modeli‘nin farklı kısımları ise vites kolunda toplanmış. Sol kısımda bulunan bir kumanda aracılığı ile 4×2 modundan 4×4 moduna ve 4×4 LOW modlarına geçilebiliyor. Sağ kısımda ise ESP sistemini kapatan bir buton ve eğim iniş sistemini devreye koyup aracın ayarlarını arazi konumuna göre değiştiren OFF ROAD butonu bulunmakta. Amarok teknik özellikleri sayesinde mutlaka test edilmesi gereken araçlardan biri.

Güvenlik, Konfor ve Yol Tutuşu

  • 2.0 litrelik dizel versiyonu ile girdiği EuroNcap testinden 4 yıldız aldı. Konfor açısından dikkati çeken ilk şeylerden biri rakiplerine göre daha sessiz olması. İçeriye az miktarda motor ve rüzgâr sesi girebiliyor. Küçük darbelere karşı sıkıntı yaratmayacak şekilde tasarlanmış.
  • Ancak yapısı gereği dikkatli kullanılması gereken bir araç olduğu söylenmeli. ESP sisteminin olmasına karşın aracın gövdesi yüksek yapıda olduğu için yana yatma eğilimi gösterebiliyor. Direksiyon ve fren performansı da beklentileri karşılamaya yetiyor.
  • Özel lastiklere ve çekiş sistemlerine sahip olmasına karşın kaygan zeminde tutunma problemleri yaşatabiliyor. Bu sorunun yaşanmasındaki en önemli neden elbette lastikler ancak bu lastiklerin sıradan asfalt lastiği olmadığını söylememiz gerekiyor. Bunların yanında en büyük artısı sürüş keyfi. Ticari bir araç kullanıyormuş hissini pek fazla kapılmıyorsunuz.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla