Perşembe, Haziran 13, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaOtomobilVolkswagen Beetle Type-1 (Nam-I Değer Vosvos)

Volkswagen Beetle Type-1 (Nam-I Değer Vosvos)

Otomobil markalarını düşündüğümüzde ilk akla gelen markalardan birisi olan Volkswagen, ortaya koyduğu başarılı sonuçlar ile müşteri memnuniyetini hat safhada tutabiliyor. Markanın en sevilen ve en sık tercih edilen arabalarından olan Beetle da bunların öncüsü konumunda. İki ayrı dalda incelenen Beetle, Volkswagen Beetle Type-1 ve Volkswagen New Beetle kapsamında ele alınmaktadır. Beetle’ların öncüsü konumundaki Type 1 bu yazımızın konusu olacak.

Nam-I Değer Vosvos

Emektar araba olarak da adlandırılan Type-1 Beetle üretildiği günden bu yana dünyada en çok satılan araba rekorunu elinde bulundurmaktadır. 21,5 milyondan fazla satışının gerçekleştiği Alman aracı çeşitli özel dokunuşlara da sahiptir. Aracın tasarımı Adolf Hitler’in emri üzerine Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır. İlk üretilen Beetle’ ın 40 beygir güç üretebildiğini bildiğimiz bu efsane araba 1588 cc’lik 4 silindirlik otto motoru kullanmaktaydı.1938 yılından 1974 yılına kadar Beetle Almanya’daki Volkswagen fabrikalarında üretilmiştir. 1974 tarihinden sonra ise Meksika ve Brezilya’da 2003 yılına kadar Type- 1 olarak üretime devam edilmiştir. Yaklaşık ağırlığı 750-800 kg olan Beetle, arkadan itişli olması ile ün salmıştır. O dönemde Almanya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Meksika, Endonezya ve Japonya gibi ülkelerde satışına başlanan araç ilerleyen yıllarda bütün dünyaya yayılmıştır. 2003 yılında belirli bir süreliğine üretimi durdurulan Volkswagen’in parlayan yıldızı Beetle, ilerleyen dönemlerde New Beetle adı altında tekrar fabrikalarda üretilmeye başlandı ve günümüzde de üretimine devam edilmektedir.

Tosbağa’nın Teknik Özellikleri

Beetle’ın teknik verilerine ait verileri motor kapsamında anlatmaya başlayabiliriz. İlk üretildiğinde 1.1 L H4,1.2 L H4, 1.3 L H4,1.5 L H4,1.6 L H4 motor tiplerine sahip olan araç, 1.1 L lik versiyonda 24 beygire, 1.2 L’de 34 beygir, 1.3’te 44 beygir, 1.6’lık versiyonda 66 beygir güç üretebilen motorlara sahipti. Otomatik vitesli şanzımanının üretilmediğini bildiğimiz Eski Beetle‘ın ulaşabileceği maksimum hız ise 145 km- saat olarak belirtilmiş. İki kapı ve dört kapı seçenekleri olan Beetle’nin diğer araçlardan en büyük farkı ise bagajının ön tarafta, motor bölümünün ise aracın arkasında bulunmasıdır. Bu nedenle çok büyük bir bagaj hacmine sahip olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla