Salı, Nisan 23, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaOtomobilVolkswagen Derby

Volkswagen Derby

Ünlü Alman otomobil üreticisi Volkswagen, bugün dünya piyasasında önemli bir konuma sahiptir. Ürettiği araçların hem tasarımı, hem teknik özellikleri insanların isteklerine hitap etmekte oldukça başarılı. Fakat bilinmesi gerekiyor ki Volkswagen bundan 40 yıl önce de sektörde harika çıkışlar yapıyordu. İşte o çıkışlardan birisi; Volkswagen Derby

Üretim Yıllarındaki Gelişmeler

1977 yılında Almanya’nın Wolfsburg kentinde montajı yapılan Derby, önden çekişli tasarlandı. İki kapı sedan modeli ile sektöre adımını atan aracın ilerleyen zamanlarda birçok sürümü çıktı. Avrupa’da 0.9 litre 895 cc kapasiteli 40 beygir gücünde motora; 1.1 litre 1093 cc kapasiteli 50 beygir gücünde ve 1.3 litre 1272 cc kapasiteli 60 beygir gücünde motora sahip sürümleri satıldı. Sene 1979 olduğunda aynı firmanın Polo modeli ile birlikte yüz germe ameliyatına giren Derby, bambaşka bir araç olarak tekrar sahaya çıktı. Ameliyatın amacı Derby ve Polo arasında tasarımsal bir fark oluşturmaktı. Aracın yeni formatında dikdörtgen farlar, yeniden tasarlanmış ızgara ve plastik tampon kullanıldı. Ayrıca Mirage Golf modelinden alınan panoyu da eklediler. Böylelikle firma amacına ulaştı. Bununla beraber Derby, Jetta ile uyumlu bir hal aldı. Yıl 1981 olduğunda Derby’nin üretimine son verildi. Üretimin başlangıcından sonuna kadar 900 L, 1100 LS, 1100 LX, 1100 CLS, 1300 LS, 1300 GL, 1300 GLS ve 1100 Formel E sürümleri bulunuyordu.

Derby’nin Meksika Serüveni

Wolfsburg macerası biten Derby sektörden silinmeden yoluna Meksika’da devam etti. Volkswagen’e bağlı İspanyol otomobil firması SEAT tarafından üretimi yapılan araç 1995 yılında görücüye çıktı. 1.8 litre kapasiteli 90 beygir gücünde motora ve 5 ileri manuel şanzımana sahip Derby, Volkswagen Polo Classic ismi ile de anıldı. Yıl 2002 olduğunda aracın üretimi Avrupa’da tamamen durduruldu. Bu defa Güney Amerika’ya geçiş yapan Polo Classic, Trend ve Sportline olmak üzere iki farklı sürümle yoluna devam etti. Sportline 2.0 L motora sahip. 2006 yılında aracın kasasını makyajlayarak (ön ızgara, farlar ve tamponlarda değişiklikler görüldü.) piyasaya süren firma 2008 yılında aracın seri üretimine son verdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla