Salı, Nisan 23, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaBilgisayarYazılımWindows 7 hem de 8 için resmi destek Ocak ayında sona eriyor.

Windows 7 hem de 8 için resmi destek Ocak ayında sona eriyor.

Hem Windows 7 hem de 8 için resmi destek Ocak ayında sona eriyor. Microsoft Edge de desteğini kaybediyor

 Sırasıyla 2009 ve 2012’de piyasaya sürülen Windows 7 ve Windows 8, tüketicilerden zıt kutuplar aldı. İlki, XP ile aynı seviyede izlenirken, kullanıcılar ikincisini büyük bir başarısızlık olarak gördü. Ne yazık ki, her iki işletim sistemi için destek resmi olarak önümüzdeki ay sona eriyor.

Yıl 2009. Nvidia’nın GTX 295’i grafik kartı pazarına hükmediyor, Apple yakın zamanda iPhone 3G’yi piyasaya sürdü ve Microsoft, en yeni işletim sistemi Windows 7’yi tüketicilerden büyük övgüler alarak duyurdu. Kullanıcılar nihayet Windows XP’den uygun bir yükseltmenin geldiğini hissettiler ve iki yıl içinde bilgisayar sahiplerinin kabaca yüzde 45’i makinelerine Windows 7 yükledi .

Üç yıl ileri sarılın ve ardından Windows 8 gelir. Unuttuysanız, Windows 8 bir başlat menüsü olmadan başlatıldı, bunun yerine yeni, modern bir kutucuk tasarımına odaklanıldı. Alımını bağlama koymak için, Windows 8 piyasaya sürüldükten iki yıldan fazla bir süre sonra zar zor bir pazar payı elde etti.

Kullanıcılardan gelen yoğun olumsuz yanıtın ardından Microsoft, yalnızca bir yıl sonra Windows 8.1 güncellemesini yayınladı. Windows 8.1 güncellemesi işletim sistemini geliştirirken, Windows 8’i çevreleyen damgalama devam etti. Windows 8.1 hiçbir zaman genel Windows pazar payının yüzde 19,1’inden fazlasını kazanmadı, Windows 7 ve Windows 10 ise yalnızca sekiz ayda daha yüksek benimseme oranları elde etti.

Microsoft, işletim sistemleri için “ana akım” ve “genişletilmiş” olmak üzere iki düzeyde destek sunar. Windows 7’nin genel desteği Ocak 2015’te sona ererken, genişletilmiş desteği Ocak 2020’de sona erdi. Ancak, Windows 7 hala Windows yüklemelerinin yaklaşık yüzde 25’ini elinde tuttuğu için Microsoft, bir ücret karşılığında üç yıllık ek destek teklif etti.

Bu ek yıllar, işletim sisteminin artık güncelleme almayacağı 10 Ocak 2023’te sona eriyor. Bu arada, Windows 8 için ana destek Ocak 2018’de sona erdi. Aynı şekilde genişletilmiş desteği de 10 Ocak 2023’te sona eriyor .

Ek olarak, Microsoft kısa süre önce Microsoft Edge’in 12 Ocak 2023’ten sonra hem Windows 7 hem de Windows 8’de güncelleme almayacağını duyurdu. Microsoft’un Edge’in web sayfalarını tarayıcı dışında görüntülemesine izin veren bir araç olan Webview2 de bu tarihten sonra desteğini kaybediyor.

Microsoft, bu modası geçmiş işletim sistemlerini terk etme konusunda yalnız değildir. Ekim ayında Google, Ocak 2023’ten sonra artık Windows 7 ve 8.1 için Chrome’u desteklemeyeceğini açıkladı.

Genel olarak, Windows 7 gibi efsanevi bir işletim sisteminin sonunda gün batımına ulaştığını görmek üzücü. Kullanıcılar Windows 7’yi o kadar çok seviyor ki, resmi lansmanından 13 yıl sonra bile Windows 7 hala yüzde 10’un üzerinde bir pazar payına sahip. Windows 8, Kasım 2022 itibariyle sadece yüzde 2,53 ile çok değil.

https://www.techspot.com/news/96941-official-support-both-windows-7-8-ends-january.html

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla