Salı, Nisan 23, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaBilgisayarYazılımWindows'ta Wi-Fi Parolalarınızı Nasıl Bulunur?

Windows’ta Wi-Fi Parolalarınızı Nasıl Bulunur?

Arkadaşlarınız ve aileniz sizi ziyarete geldiğinde ve onlara Wi-Fi şifrenizi vermek istediğinizde şifrenizi hatırlamıyorsanız veya yönlendiricinin orijinal anahtarını bulamıyorsanız ne yaparsınız? Halihazırda bu ağa bağlı bir PC veya dizüstü bilgisayarınız varsa, o zaman iyi haber! Bu bilgisayar ve kullanışlı kılavuzumuzla, kablosuz sisteminizin parolasını bulma yolunda hızla ilerleyeceksiniz.

Eski Kontrol Panelini Kullanın

Kayıtlı Wi-Fi şifrenize ulaşmanın en basit yöntemi Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni kullanmaktır. Bu, Windows’un en son sürümlerinde bir şekilde gizlenmiş olan eski Denetim Masası’nın bir parçasıdır. Neyse ki, ulaşmak çok kolay.

2023 01 09 Image
2023 01 09 Image

Windows 7 ve 8 kullanıcıları için, Windows tuşu + S Arama’yı açmak için Denetim Masası’na yazın ve açılan pencerede Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni bulacaksınız. Veya sadece Başlat Menüsüne tıklayın ve Kontrol Panelini açma seçeneğini göreceksiniz.
2023 02 01 Image 2

Ağ ve Paylaşım Merkezi, o bilgisayar için sahip olduğunuz ağ bağlantı türlerine ilişkin temel bir genel bakış sağlar. Aşağıdaki resimde iki bağlantımız olduğunu göreceksiniz: Ethernet ve Wi-Fi.

Wi-Fi bağlantısına tıklayın.
2023 02 01 Image 4

SSID (Wi-Fi adınız), veri aktarım hızı ve etkinlik dahil olmak üzere bu bağlantıyla ilgili çeşitli ayrıntıları görüntüleyen yeni bir pencere açılacaktır.

Aramak Kablosuz Özellikler düğme — buna bir tıklayın. Bu yeni pencerede gösterilen iki sekme vardır; Güvenlik. Wi-Fi bağlantısının şifresini aşağıda gösterildiği gibi bulacağınız yer burasıdır.

2023 01 09 Image 6

Ağ güvenlik anahtarınız varsayılan olarak gizlidir, bu nedenle Karakterleri göster seçenek. Bunu yapmak için Yönetici haklarına sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Wi-Fi şifrenizi aldıktan sonra tüm pencereleri kolayca kapatabilirsiniz.

Önceden kaydedilmiş tüm Wi-Fi şifrelerini bulun — yönetici gerekmez

Kullansanız da kullanmasanız da Windows’un önceki tüm Wi-Fi profillerini sakladığını bilmekte fayda var.

Ayrıca, bir Windows yönetici hesabı kullanmıyorsanız, bu bir sorun değildir. Saklanan Wi-Fi şifrelerini komut istemini kullanarak bulma işlemi aslında yukarıdakinden biraz daha hızlıdır, ancak belki de kullanıcı dostu değildir:

Windows Komut İstemi’ni açın – basın Windows tuşu + Ryazın komutardından Enter tuşuna basın. Ardından, aşağıdaki komutu yazın:

netsh WLAN profil adını göster=SSID anahtar=temizle

Yer değiştirmek “SSID” istenen Wi-Fi bağlantısının adıyla.

Aşağıda gösterildiği gibi size çeşitli bilgiler sunulacaktır. Wi-Fi şifre anahtarı Güvenlik bölümünde gösterilecektir, bu yüzden o kısmı görmek için biraz aşağı kaydırmanız gerekebilir…

2023 02 01 Image 3

Windows tarafından depolanan önceki tüm Wi-Fi profillerini kontrol etmek istiyorsanız, Komut İstemine şunu yazın:

netsh WLAN profilleri göster

Bu Windows PC’de kurduğunuz her Wi-Fi yapılandırmasının bir listesini göreceksiniz.

Yazarak herhangi bir eski Wi-Fi profilinden/şifresinden kurtulabilirsiniz. netsh WLAN profil adını sil = “ABC” (ABC’yi kaldırmak istediğiniz profilin adıyla değiştirerek).

Komut İstemi yöntemiyle ilgili bir başka kullanışlı başarı da, bilgisayarınızın herhangi bir ağa bağlı olmasını gerektirmezken Ağ ve Paylaşım Merkezi yönteminin bunu gerektirmesidir.

Böylece şifre bulundu, iş tamamlandı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla