Salı, Nisan 23, 2024
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaBilgisayarDonanımLG UltraGear 32GQ950 İnceleme

LG UltraGear 32GQ950 İnceleme

LG UltraGear 32GQ950, üst düzey özelliklerle donatılmış üst düzey bir 4K oyun monitörüdür. Nvidia’nın RTX 4090 gibi yeni amiral gemisi GPU’ları sayesinde 4K oyun giderek daha popüler hale geliyor , bu nedenle oyun kurulumunuzu yükseltiyorsanız veya içerik oluşturmak için çok yönlü bir şey arıyorsanız bu tür 32 inçlik bir model sizi cezbedebilir.

Bu LG monitörün temel özellikleri arasında OSD’deki hız aşırtma özelliği aracılığıyla 160 Hz’ye kadar yenileme hızına sahip 32 inç 4K UHD (3840 x 2160) IPS paneli yer alıyor. G-Sync Uyumlu ve FreeSync Premium Pro markası gibi olağan uyarlamalı senkronizasyon özelliklerini içerir ve ayrıca DisplayHDR 1000 ile HDR sertifikalıdır. Ancak, gerçek HDR donanımı yalnızca 32 kenar aydınlatmalı karartma bölgesi ile nispeten zayıftır.

LG 32GQ950, Alienware AW3423DW OLED ve Samsung Odyssey Neo G7 gibi alabileceğiniz en iyi oyun monitörleriyle rekabet eden 1.300 dolarlık MSRP için listelenmiştir . Ancak, piyasaya sunulduğundan bu yana düzenli olarak 1.000 ABD Dolarına veya hatta 900 ABD Dolarına kadar düşürülür, ancak bu, bölgenizde hangi fiyatlandırmanın mevcut olduğuna bağlı olacaktır.

Tasarım

32GQ950, LG’nin UltraGear tasarımının bir yinelemesini kullanıyor, geçtiğimiz yıllarda gördüklerimize benziyor , ancak 2022 için elden geçirildi. Temel renk şeması siyahtan griye değişti, ancak ekranın dış yüzeylerinin çoğu plastik. Bu iyi görünüyor, ancak stand, birinci sınıf bir monitör için biraz ucuz görünüyor. Bununla birlikte, stand, bol miktarda yükseklik dahil olmak üzere iyi bir ergonomik ayar aralığı sağlar.

LG tarafından kullanılan arka tasarımı beğendik, hiçbir zaman “oyuncu” tasarımlarının hayranı olmadık, ancak LG’nin oldukça hoşumuza giden ince ama yine de oyun görünümü yarattığını düşünüyoruz. Düz plastik bölüm, tasarıma entegre edilmiş hoş bir desene sahiptir ve açısal yükseltilmiş uç, iyi entegre edilmiş RGB LED aydınlatma ile her iki tarafta kuşatılmıştır. Ön kısım, panelin etrafındaki standart çerçevelere sahip güzel barebone. Monitör, en iyi olmayan mat parlama önleyici kaplama kullanır, ortalama dağınık aydınlatma miktarından daha fazlasını yansıtır, ancak kurulumunuza bağlı olarak bu bir sorun olmayabilir.

LG’nin tasarımlarıyla yapmaya devam ettiği şeylerden biri, bağlantı noktalarını arka tarafta çok erişilebilir hale getirmektir ki bu harika. Bir DisplayPort 1.4 ve iki HDMI 2.1 tam bant genişliğine sahip 48 Gb/sn bağlantı noktamız ve ayrıca birkaç USB bağlantı noktamız var. Alt çerçevede ayrıca bir ses jakı var. HDMI 2.1 bağlantı noktası yeterli bant genişliğine sahip olsa da 160 Hz hız aşırtma yalnızca DisplayPort üzerinden kullanılabilir; HDMI 2.1 bağlantı noktaları 144Hz ile sınırlıdır, ancak bu, modern oyun konsollarıyla kullanım için yeterlidir.

OSD’ye gelince, son nesil LG’nin standart tasarımını kullanıyor. Artı işareti, siyah sabitleyici, tipik renk kontrolleri ve derin uykuyu etkinleştirme veya devre dışı bırakma gibi iyi bir özellik yelpazesine sahiptir.

Ayrıca ne olursa olsun 4 saat sonra ekranı kapatan can sıkıcı bir otomatik bekleme ayarı da var ve bu varsayılan olarak etkin. Neden bazen 32GQ950’nin rastgele kapandığını merak ettik ve bunun bir donanım yazılımı sorunu olduğunu düşündük, ancak devre dışı bırakmanızı önerdiğimiz sadece bu ayar olduğu ortaya çıktı.

Ekran Performansı

Tepki süresi performansı için LG, dört aşırı hız modu sunar. İlk mod “kapalı”dır, bu aslında aşırı hızlanmayan bir IPS LCD için oldukça iyidir. Bununla birlikte, oyuncuların kullanmayı düşünebilecekleri ilk mod, herhangi bir aşma ve büyük kümülatif sapma olmaksızın 5,7 ms ortalama yanıt sunan Normal moddur. Varsayılan ayar olan ve düşük ters gölgelenme oranıyla 4,33 ms ortalama yanıt sunan ‘Hızlı’ modu kullanarak daha hızlı bir deneyim elde edebilirsiniz, bu mod 160 Hz’de mükemmel görünüyor ve kullanmayı tercih ettiğim moddur. Daha hızlı moda geçersek, elde ettiğimiz tek şey daha fazla aşma olur ve bu da daha fazla ters gölgelenmeye yol açar, performans esasen geriye gittiği için ideal değildir.

LG UltraGear 32GQ950 – 160Hz – Kapalı, Normal, Hızlı, Daha Hızlı

Değişken yenilemeli oyun için, tüm yenileme hızı aralığındaki performansa bakmamız gerekiyor ve bu, alıcıların iki mod arasında bir seçime sahip olduğu yerdir. 160 Hz’de en uygun olan hızlı mod, çoğu yenileme hızında hala güçlü performans sunar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Sosyal Medya Takipçiniz

Most Popular

Recent Comments

Araç çubuğuna atla